Denník N

Svetový úspech: sochárku Mariu Bartuszovú o rok spoznajú tisíce divákov v londýnskej galérii

Tvorbu Marie Bartuszovej vystavia v Londýne. Foto - Gabriel Kladek, Boris Vaitovič
Tvorbu Marie Bartuszovej vystavia v Londýne. Foto – Gabriel Kladek, Boris Vaitovič

Na samostatnej výstave slovenskej sochárky Marie Bartuszovej pracuje londýnska galéria Tate Modern už rok. Otvorí ju v novembri 2020.

Do londýnskej galérie Tate Modern prišlo vlani takmer 6 miliónov divákov, čím sa dostala na čelo rebríčka všetkých britských múzeí a galérií. K rekordnému číslu prispeli galérii najmä veľké výstavy Picassa či Modiglianiho.

O to neuveriteľnejšia je správa, že budúci rok bude v rovnakých priestoroch retrospektívna výstava slovenskej sochárky Marie Bartuszovej.

„Je to veľký úspech. Ukazuje sa, že tvorba Marie Bartuszovej bola v mnohom novátorská, jej diela majú priam magnetickú schopnosť oslovovať medzinárodné publikum. Majú v sebe silnú autorskú výpoveď, napriek tomu, že sú intímne a ukotvené v tichu,“ hovorí Gabriela Garlatyová, kurátorka Archívu Marie Bartuszovej v Košiciach.

Povedané v skratke: toto je absolútny vrchol uznania na medzinárodnej scéne a udalosť, akú Slovensko nezažíva často. Maria Bartuszová sa definitívne zapíše do svetových dejín umenia, ale zároveň je to šanca upozorniť aj na ďalších umelcov a umelkyne z nášho prostredia.

Maria Bartuszová: Bez názvu, 1985. Foto – Soňa Bartuszová
Maria Bartuszová: Bez názvu, 1974. Foto – Soňa Bartuszová
Maria Bartuszová: Bez názvu, 1973. Foto – Soňa Bartuszová

Na dobrej adrese

Maria Bartuszová zomrela pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Počas svojho života mala na Slovensku iba tri autorské výstavy, napriek tomu, že vytvorila viac ako päťsto diel. Niektoré z nich sa dajú nájsť vo verejných či súkromných zbierkach a aj vo verejnom priestore, najmä v Košiciach, (napríklad fontána pri OD Dargov alebo plastika Premena v krematóriu), no mnohé sú zničené.

Londýnska Tate Modern vystaví

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie