Denník N

Zomrela paralympionička, ktorá bola tvárou práva na eutanáziu. Bez nej by spáchala samovraždu, hovorila

Marieke Vervoortová so striebornou medailou na paralympijských hrách 2016. Foto - AP Photo/Leo Correa, File
Marieke Vervoortová so striebornou medailou na paralympijských hrách 2016. Foto – AP Photo/Leo Correa, File

Vervoortová bola už v decembri 2017 ochrnutá od hrudníka nadol, strácala zrak a mala problém s príjmom stravy.

Belgická zdravotne znevýhodnená atlétka Marieke Vervoortová o eutanázii prvý raz hovorila pred paralympijskými hrami v Riu 2016. „Mám zoznam želaní, zahŕňa akrobatický let, a začala som uvažovať o eutanázii,“ citoval ju britský Express.

Vervoortová mala štrnásť, keď jej diagnostikovali degeneratívnu svalovú chorobu. Už v roku 2008 podpísala dokumenty potrebné na podstúpenie eutanázie – umelého ukončenia života. Belgické médiá špekulovali, že eutanáziu podstúpi práve po Riu 2016.

Belgičanka na paralympiáde získala striebornú medailu, ale bezprostredne po nej poprela špekulácie. „Keď príde tá chvíľa a ja budem mať viac zlých dní než dobrých, mám svoje papiere na eutanáziu. Ale ten čas ešte nenastal,“ hovorila podľa BBC.

Vervoortová v utorok podstúpila eutanáziu vo veku 40 rokov. Zomrela v belgickom meste Dienst.

Eutanázia predlžuje život, hovorila

Vervoortová získala na paralympijských hrách dokopy štyri medaily v jazde na vozíku, zlato získala v Londýne 2012 v pretekoch na 100 metrov. Okrem toho sa stala trikrát majsterkou sveta.

Počas celého života vystupovala ako obhajkyňa práva na podstúpenie eutanázie, ktorá je v Belgicku legálna. „Veľmi sa bojím, ale tie papiere mi dodávajú pokoj, pretože viem, že ich mám, keď toho budem mať dosť,“ hovorila po zisku striebra v Riu podľa Guardianu.

„Ak by som nemala tie papiere, myslím, že by som už spác

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie