Denník N

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje, neotvorí sa však skôr ako v máji 2022

Slovenská národná galéria v Bratislave s novou fasádou. Foto N - Tomáš Benedikovič
Slovenská národná galéria v Bratislave s novou fasádou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Stavba by mala byť hotová v júli 2021, potom prídu na rad interiéry a tvorba expozícií. Vo finále by celá rekonštrukcia mala stáť približne 70 miliónov eur.

„Toto je prvýkrát v histórii, čo do národnej galérie nezateká,“ hovorí Alexandra Kusá, riaditeľka Slovenskej národnej galérie.

Počas kontrolného dňa previedla novinárov stavbou, ktorá čoraz viac naberá finálnu podobu. Rozsiahla rekonštrukcia a dostavba areálu národnej galérie sa začala pred troma rokmi.

Pokračovať bude s najväčšou pravdepodobnosťou až do júla 2021. Ďalších desať mesiacov bude trvať dokončenie interiérov a expozícií.

To je podľa Kusej prvý naozaj reálny termín, pre ktorý je však ešte nevyhnutné plánované navýšenie financií vládou približne o 20 miliónov eur.

Do zrekonštruovanej budovy sa bude vchádzať novým veľkým átriom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Všetky strechy a fasády sú už takmer hotové. Premostenie bude mať denné svetlo a výhľad na Dunaj. Táto časť galérie je zatvorená od roku 2001. Foto N – Tomáš Benedikovič

V areáli galérie vznikol nový päťpodlažný depozitárny dom. Jeho fasádu tvorí pôvodný obklad zo 70. rokov, ktorý sa vyčistil a znova použil. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prečo treba viac peňazí

Pôvodná investícia schválená vládou bola 48,7 milióna eur. S navýšením rozpočtu sa však podľa Alexandry Kusej rátalo od začiatku, a nejde teda o žiadne nepredpokladané výdavky.

„Ide najmä o pokrytie nákladov na interiéry a stále expozície, ku ktorých vyčísleniu mohlo dôjsť až v momente, keď sme už poznali skutkový stav stavby, aby sme tento rozpočet nemuseli spätne korigovať,“ vysvetľuje Kusá. Doteraz minuli približne polovicu rozpočtu, až teraz však príde na finančne náročnejšie prvky.

V požadovanom navýšení sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie