Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Opozícia by radšej mala zabudnúť na to, že jej Maďari pomôžu poraziť Smer

Béla Bugár. Foto N – Tomáš Benedikovič
Béla Bugár. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Orbán je blízko svojho víťazstva v slovenských voľbách. 2. Danko je smutný, lebo mu tentoraz nedovolili škodiť. 3. PS/Spolu ukazuje lex Haščák.

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Orbán je blízko svojho víťazstva v slovenských voľbách

V piatok maďarské strany oznámili, že pôjdu do februárových parlamentných volieb spoločne na jednej kandidátke. Odobriť to mali ešte ich predsedníctva. Prešlo pár dní a všetko je inak. Vedenie SMK odmietlo predvolebnú dohodu s Mostom-Híd.

Ako to vysvetľujú: SMK tvrdí, že za jej rozhodnutím je zmenená politická situácia – konkrétne čerstvo zaregistrovaná maďarská strana Spolupatričnosť, ktorá má blízko k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Pomáhajú si podobným manévrom ako Andrej Kiska pri odmietnutí trojkoalície s PS/Spolu: SMK zrazu vraví, že pre nich je prioritou vytvorenie čo najširšej spolupráce maďarských strán a bude „iniciovať pokračovanie rokovaní za účasti všetkých piatich maďarských politických strán“. V druhej vete priznávajú, že to na nejakú širšiu spoluprácu nateraz nevyzerá.

O čo sa hrá: Preferencie SMK a Mosta-Híd sa pri jednoduchom súčte pohybujú okolo siedmich percent. Nápad so spoločnou kandidátkou bol poistkou, aby sa do parlamentu dostali, keďže by im stačilo získať päť percent. Ustúpil aj Béla Bugár, ktorý nemal byť na čele kandidátky.

Na prvý pohľad nedáva zmysel, aby sa zástupcovia SMK dobrovoľne vzdali výnimočnej výhody, ktorej by sa im po voľbách takmer s istotou dostalo. S Maďarmi by bez problémov opäť vládli Smer aj SNS, ale aj súčasná demokratická opozícia. Mohli by si vyberať partnerov a nakoniec by práve ich hlas mohol rozhodnúť o podobe novej vlády.

Vzhľadom na to, že Maďarom reálne hrozí, že po prvýkrát nebudú sedieť v slovenskom parlamente, stále existuje šanca, že to nejakým zázrakom ešte spoja. Ale treba pri tom brať do úvahy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Béla Bugár

Kauza Gorila

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcasty Denníka N

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie