Denník N

Vyvíja test na lepšiu diagnostiku rakoviny prostaty. Vo vede som sa absolútne našiel, vraví chemik

Chemik Ján Tkáč pôsobí na Chemickom ústave SAV a je držiteľom ceny ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy. Foto N – Tomáš Benedikovič
Chemik Ján Tkáč pôsobí na Chemickom ústave SAV a je držiteľom ceny ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy. Foto N – Tomáš Benedikovič

V porovnaní so súčasnými testami na diagnostiku rakoviny prostaty dokáže test vyvíjaný Jánom Tkáčom a jeho tímom oveľa lepšie odlíšiť zdravých od chorých. Nový test dokáže určiť aj štádium ochorenia, čo má význam pre správne nastavenie liečby.

„Prečo je biomedicína pre Slovensko dôležitá? Vidíme, čo sa deje v U.S. Steel alebo vo Volkswagene, kde sa chystá prepúšťanie. Taká malá krajina ako Slovensko musí stavať na technológiách s vysokou pridanou hodnotou, čo je aj oblasť biomedicíny. Malo by byť našou národnou prioritou podporovať výskum a vývoj v biomedicíne,“ vraví chemik Ján Tkáč z SAV.

Prečo vyvíjate diagnostický test na rakovinu prostaty?

Onkologické ochorenia značným spôsobom zaťažujú ľudí a predstavujú vážny spoločenský problém. Vďaka nášmu výskumu môžeme diagnostiku spresniť. Diagnostika rakoviny prostaty z krvi je najspoľahlivejšou diagnostickou metódou, no aj tak je ďaleko za optimom. Je tam veľký priestor na zlepšenie.

V Spojených štátoch a EÚ sa pri diagnostike rakoviny prostaty spravia zbytočne až dva milióny biopsií za 2,2 miliardy eur…

Áno. Cieľom zlepšenej diagnostiky je identifikovať ľudí, ktorí sú zdraví, a odlíšiť ich od tých, ktorí by mali podstúpiť biopsiu na potvrdenie ochorenia. V súčasnosti je až 74 percent z vykonaných biopsií zbytočných, keďže nepotvrdia ochorenie. Dôležité je aj to, aby sme vedeli odhaliť odlišné štádiá ochorenia – štádium, keď pacientov len monitorujeme, až po agresívne formy, ktoré si vyžadujú liečbu alebo chirurgický zákrok.

V tejto chvíli to nevieme spraviť?

Dostupné testy to nevedia spraviť dostatočne spoľahlivo. Keď odborníci videli naše klinické výsledky, prejavili eminentný záujem o spoluprácu. Výhodou nášho kitu (súpravy – pozn. red.) je nielen to, že dokáže veľmi dobre odlíšiť zdravých od chorých, ale aj spomenutý fakt, že dokáže odlíšiť pacientov s agresívnou formou ochorenia od tých, ktorých stačí len sledovať. Vďaka testu bude možné nastaviť správnu liečbu – pacientovi sa zvýši kvalita života a môže sa dožiť vyššieho veku. Ak náš test spoľahlivo potvrdí alebo vyvráti rakovinu prostaty, nebudú sa musieť zbytočne vykonávať biopsie, čo ušetrí značné prostriedky. Biopsie sú značne nepríjemné, takže pacienta zbavíme nepríjemného zákroku. Po prvej biopsii treba zákrok v istých intervaloch opakovať – komunikovali sme s mnohými pacientmi s rakovinou prostaty a povedali nám, že opakovaným biopsiám by sa radi vyhli, ak by to šlo.

Aby som to zhrnul – váš test vie nielen zistiť, či má pacient rakovinu prostaty, ale dokáže odhaliť aj štádium ochorenia, čo má význam pre nastavenie liečby.

Presne tak.

Ján Tkáč. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na akom princípe funguje váš test?

Klasická diagnostika rakoviny prostaty sa robí buď analýzou množstva proteínu PSA z krvi, alebo digitálnym rektálnym vyšetrením u urológa. Ak sú tieto výsledky nejednoznačné, môžete

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

ESET Science Award

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie