Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Johnson nesplnil svoj sľub, no aj tak smeruje k víťazstvu

Boris Johnson. Foto - TASR/AP
Boris Johnson. Foto – TASR/AP

Svetom sa šíri vlna masových protestov, kanadská liberálna hviezda sa udrží pri moci a v Afrike zomierajú slony od smädu.

Briti majú za sebou ďalší dramatický týždeň. Vývoj okolo brexitu sa menil každú hodinu. Ak ste sa v ňom stratili, nič sa nedeje. Dôležité sú dva fakty:

  • k 31. októbru k brexitu s dohodou, a na 99 % ani bez dohody nedôjde a Johnson tak nesplní svoj sľub,
  • Johnsonova dohoda o brexite ako prvý dokument o vystúpení z EÚ získala v britskom parlamente väčšinu. Mayová predtým pri hlasovaní o svojej zmluve trikrát prehrala. To naznačuje, že dohoda napokon môže prejsť.

Rozhodne EÚ: Británia teraz čaká, na aký dlhý čas jej EÚ dovolí odložiť brexit. Väčšina krajín na čele s Angelou Merkelovou chce, aby bol novým termínom 31. január.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron má však už brexitu plné zuby, a presadzoval, aby Briti dostali na schválenie v parlamente len pár týždňov (do 15. alebo 30. novembra).

EÚ v piatok oznámila, že rozhodne začiatkom budúceho týždňa.

Budú voľby? Boris Johnson zatiaľ tvrdí, že s týmto parlamentom sa už nedá pracovať, a chce predčasné voľby. Už má aj termín – 12. decembra. Hlasovať sa o tom bude v pondelok.

Na predčasné voľby však potrebuje dve tretiny poslancov, teda aj labouristov.

„Ukončime už túto nočnú moru,“ napísal v liste lídrovi labouristov Jeremymu Corbynovi.

Ako dodal, ak mu to poslanci schvália, vráti zákon o brexite do parlamentu a dá súčasným poslancom šancu schváliť brexit pred voľbami.

Iné opozičné strany povedali jasné nie, labouristi zatiaľ voľby nevylúčili. Jeremy Corbyn vo štvrtok večer vyhlásil, že ich „jednoznačne podporia“, ak vláda zmietne zo stola alternatívu tvrdého brexitu.

Vyjadriť sa majú v piatok, zatiaľ to na voľby nevyzerá.

Kto bude víťaz: Môže sa zdať, že Boris Johnson v parlamente prehráva. V skutočnosti však môže smerovať k víťazstvu. Nielen preto, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie