Denník N

Navádzačka najlepšej paralympioničky sveta Farkašovej: Pri Vlhovej by sme si hanbu nespravili

Natália Šubrtová (vpravo) s Henrietou Farkašovou. Foto - TASR
Natália Šubrtová (vpravo) s Henrietou Farkašovou. Foto – TASR

Často sa nám stáva, že počas tréningu prekvapíme ľudí, ktorí očakávajú, že paralyžiari sa azda v pluhu „šúchajú“ dole kopcom, no potom vidia, aká je realita a že to s nami až také zlé nie je, hovorí Natália Šubrtová.

Henrietu Farkašovú v piatok v nemeckom Bonne vyhlásili za najlepšiu paralympioničku sveta, najlepším mužom je Benjamin Daviet z Francúzska. Porota brala do úvahy minuloročnú olympiádu v Pjongčangu, kde Farkašová získala štyri zlaté a jednu striebornú medailu a stala sa najúspešnejšou športovkyňou hier.

Tento rok získala aj cenu Laureus, takzvaného športového Oscara, ktorého si na tom istom pódiu prevzal aj tenista Novak Djokovič.

Z Farkašovej sa za ostatné roky stala hviezda svetového formátu. Tridsaťtriročná rodáčka z Rožňavy zaujala už na paralympijských hrách vo Vancouvri aj v Soči, no najvýraznejšie na seba upozornila minulý rok.

Menej sa však hovorí o jej navádzačke Natálii Šubrtovej, ktorá ju pri všetkých týchto úspechoch sprevádzala.

„Navádzač musí byť kvalitný lyžiar, ja lyžujem od troch rokov, venujem sa tomu celý život. Očakáva sa, že budeme lepší lyžiari než samotní pretekári,“ hovorí Šubrtová pre Denník N.

„Na trati nie je priestor na riešenie mojej techniky, tá musí byť dokonalá. Koncentrujem sa výlučne na Heňu a musím sa počas jazdy neustále otáčať a navyše si regulovať vzdialenosť. Platí, že čím je zrakovo postihnutý lyžiar bližšie k navádzačovi, tým lepší a kvalitnejší výkon dosiahne.“

Paralyžovanie sa vyznačuje viacerými špecifikami, jedným z nich sú napríklad vysielačky, pomocou ktorých lyžiar a navádzač spolu na trati komunikujú. „Párkrát sme si ich zabudli na tréning úplne nabiť, a to bol poriadny pr

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie