Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Kiskovi dal prieskum za pravdu, ale zvyšok opozície sa z neho tešiť nemôže

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Časť sudcov sa prebudila, na vrchole súdnictva a prokuratúry si stále nič nevšimli. 2. Glváč prežil svoj najťažší týždeň, na budúci týždeň mu strana nadiktuje, ako ďalej. 3. Inertný Kiska môže oslavovať prieskum, zvyšok opozície nemá čo.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Dole zopár pozitív, na vrchole všetko po starom

Cez víkend sme sa síce rozlúčili s východoeurópskym časom, ale ako ukázal aj uplynulý týždeň, východoeurópske spôsoby od nás nie a nie odísť. Samozrejme, ide najmä o doktorov a doktorky práv zo súdov a prokuratúr a ich komunikáciu s Marianom Kočnerom.

Iste, našli sa aj výnimky, ktoré pochopili, respektíve boli donútené pochopiť, že ide o veci, ktoré sa nezlučujú s ich postavením, lenže viac zaujali tí, ktorými prepojenie s mafiánom nijako nepohlo.

Z čoho sa tešiť. Jedným z tých, ktorým to po výzve jeho kolegov z Okresného súdu Bratislavy III došlo, bol David Lindtner, ktorý sa nielenže vzdal vedenia súdu, ale rovno požiadal aj o prerušenie výkonu sudcovskej funkcie.

Istú sebareflexiu – i keď zrejme šlo len o formu sebaobrany – badať aj u sudkýň Lenky Praženkovej a Marcely Kosovej, ktoré sa vzdali členstva v komisii súdnej rady, ktorá mala riešiť podozrenia voči sudcom so zaistenými mobilmi. Urobili tak preto, že sa zúčastnili na zabíjačke organizovanej advokátskou kanceláriou, ktorej sa v decembri 2017 zúčastnil aj Kočner.

K zoznamu akých-takých pozitív treba pridať aj to, že sa konečne začalo s disciplinárnymi konaniami. Vďaka nim napríklad bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej pozastavili výkon sudcovskej funkcie. A na disciplinárku sa môže tešiť aj grafomanský sudca Okresného súdu Bratislava I Vladimír Sklenka.

A aby sme nezabudli: cez týždeň sa ozvalo aj niekoľko sudcovských rád z okresných a krajských súdov, ktoré zverejnili výzvy, aby sa Kočnerovi sudcovia vzdali funkcií alebo aspoň požiadali o neplatené voľno.

Odstúpiť? A prečo? To všetko vyznieva optimisticky, ale len do chvíle, keď sa pozrieme na opačné prípady.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie