Denník N

Zákon o 50 dňoch je protiústavný, surový voči voličom a šliape po slovenskej štátnosti

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prísne moratórium na zverejňovanie prieskumov ponecháva z práva na informácie v prípade volieb prázdnu škrupinku, ktorá je už len potemkinovskou dedinou. 

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu,
profesor Právnickej fakulty UPJŠ Košice

Národná rada schválila zákon, ktorý upravuje zákaz uverejňovania predvolebných prieskumov 50 dní pred dňom volieb (ďalej len „zákon o 50 dňoch“). Stručná informácia o protiústavnom počine parlamentnej väčšiny, ktorý podesil ešte aj mňa, človeka, ktorý s ústavným právom, základnými právami a slobodami pracuje desaťročia, a zažil som už kadečo.

Do prijatia tohto legislatívneho výtvoru som presviedčal sám seba o nemožnosti takto zhanobiť sľub poslanca Národnej rady, nehovoriac o hrubom porušení ústavy, ako aj medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky. Zbytočne.

Vedia poslanci, že Národná rada je viazaná ústavou a medzinárodnými záväzkami?

Ústavný súd už v počiatkoch svojho rozhodovania v konaniach o súlade právnych predpisov jasne uviedol, že Národná rada je pri prijímaní zákonov viazaná v celom rozsahu naším základným zákonom. Vrátane článku o základnom práve na informácie, ktoré je pevnou súčasťou systému základných práv a slobôd.

Parlament je viazaný aj medzinárodnými záväzkami spojenými s ochranou základných práv a slobôd, ktoré plynú z práva EÚ, práva Rady Európy a ostatných medzinárodných zmlúv.

Poslanci sa na tento príkaz, ktorého dodržiavanie je súčasťou ich sľubu, pokojne a bez výčitiek vykašľali. Prijali zákon o 50 dňoch, hoci zo všetkých strán sa na nich valili výhrady o jeho ťažkej protiústavnosti. Nevenovali žiadnu pozornosť ani tomu, že moratóriom v takom rozsahu zahanbujeme našu právnu kultúru a ústavné tradície. Blížime sa totiž k stavu, ktorý je typický pre nedemokratické režimy.

Horšie je, že nejde len o porušenie základného práva na informácie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie