Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Glváčovi sa nechcelo za Kaliňákom a Počiatkom. Potiahne až po Dušičkách

Kočner si prial, aby Roberta Kaliňáka vo funkcii ministra vystriedal Martin Glváč. Foto N - Tomáš Benedikovič
Kočner si prial, aby Roberta Kaliňáka vo funkcii ministra vystriedal Martin Glváč. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Glváč ako Kaliňák, Počiatek a Paška. 2. Pellegrini sa opäť tak trochu vzbúril. 3. Na rane boli aj Kalavská s Klusom.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Glváč ako Kaliňák, Počiatek a Paška

Utorok 29. októbra mohol byť trojnásobným dňom zúčtovania. Svoje vlastné kariéry viac či menej intenzívne riešili traja exponovaní politici: Martin Glváč, Andrea Kalavská a Martin Klus, i keď všetci traja z veľmi rôznych dôvodov.

Napokon ani jedna z týchto sebareflexií neviedla k odstúpeniu, no prekvapenie to vzbudilo len v prípade Martina Glváča. On mal na odchod najsilnejšie dôvody a jeho rozhodnutie priťahovalo najväčšiu pozornosť. Napriek tomu alebo práve preto ho naťahoval tak dlho, až sa zdalo, že ho riešenie vlastného osudu priam fyzicky bolí.

Načo naťahovať agóniu. Hoci ešte minulý štvrtok Glváč na Facebooku napísal, že „nevidí dôvod na vyvodenie osobnej zodpovednosti“, zo Smeru sa už pár dní šírili zvesti, že odstúpi z postu podpredsedu NR SR.

Utorok na to mohol byť ideálnym dňom. Jednak preto, že bolo v pláne Glváčovo odvolávanie v parlamente, a jednak preto, že strana Smer mala z technických dôvodov snem, takže sa o Glváčovi mohli v pokoji poradiť aj so samotným Glváčom.

Atmosféru veľkých očakávaní prekvapivo priživil premiér Peter Pellegrini. Pred rokovaním Smeru na Súmračnej ulici sa pristavil pri novinároch a odkázal Glváčovi, aby už nenaťahoval svoju agóniu, pretože to pred voľbami škodí strane.

Sluha mafie. A potom sa už vlastne len čakalo – nie či, ale kedy a ako to Glváč oznámi. Lenže ako hodiny pribúdali, prebehol snem Smeru, potom aj neúspešná schôdza parlamentu, Glváča nikde a pochybnosti narastali.

Časť opozície to nevydržala a zvolala tlačovku, na ktorej Igor Matovič a Lucia Ďuriš Nicholsonová vymietli s Glváčovým menom všetky smetiská slovenskej politiky. Obaja však stále nepochybovali, že tento „sluha mafie“ čoskoro odstúpi, a Matovič dokonca predpovedal, že vo svojej rezignačnej reči bude vyplakávať o útokoch na svoju rodinu, ako to už býva v strane Smer zvykom.

Predseda stojí pri Glváčovi. Krátko po štvrtej popoludní sa všetci dočkali. V parlamente prišiel pred novinárov Glváč pod ochranou Roberta Fica. Predseda strany sa ujal slova, všetkým prítomným oznámil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Teraz najčítanejšie