Denník N

Keď všetci, tak všetci. Slovenka opisuje, ako vyzerá úplne nová revolúcia v Libanone

Medzi protestujúcimi v prvej línii sú často ženy. V Libanone sa demonštruje po celej krajine a bez rozdielu náboženstva či veku. Foto - TASR/AP
Medzi protestujúcimi v prvej línii sú často ženy. V Libanone sa demonštruje po celej krajine a bez rozdielu náboženstva či veku. Foto – TASR/AP

Slovenská expertka z Bejrútu vysvetľuje, čo sa deje s Libanonom: Ľudia už nechcú žiť v klanovom systéme s neschopnou a skorumpovanou vládou.

Slovenka Viera Obeid (36) má doktorát z medzinárodnej politiky na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a so svojou rodinou žije v Bejrúte. Rozprávali sme sa, v čom sú búrlivé protesty v Libanone unikátne a či je šanca, že sa táto malá blízkovýchodná krajina po nich môže zmeniť.

Ako veľmi vidno na Libanone, že je tesne pred kolapsom? 

Celá „revolúcia“ je výsledkom dlhodobého vývoja a dlhej krízy, ekonomickej, fiškálnej, finančnej aj monetárnej, ale na druhej strane aj mentálnej. Tá sa týka ekologického znečistenia i požiarov, ktoré zničili značnú časť libanonských lesov a, samozrejme, korupcie vo vláde.

Ako sa to prejavuje v uliciach?

Už pred začiatkom revolúcie štrajkovali benzínové stanice a pekárne a existoval čierny trh s odlišnými zmennými kurzmi USD/LBP (kurz by mal byť fixný 1 USD = 1 500 LBP). Momentálne sú zavreté školy, univerzity, vládne inštitúcie a banky. Ochromená je ekonomika a chod celej krajiny, keďže protestujúci blokujú cesty, čo je forma nenásilného nátlaku na vládu. Politici už vyzývali protestujúcich, aby sa „posunuli“ nabok, pokračovali v protestoch a otvorili cesty. Zaujímavé je, že banky pravidelne dopĺňajú hotovosť v bankomatoch a informujú o tom svojich zákazníkov prostredníctvom SMS. Niektoré obchody a reštaurácie sú otvorené. Letisko funguje a dá sa naň bez problémov dostať. Cesta na letisko bola blokovaná len v prvých dňoch protestov, čo využívali rôzni špekulanti – cestujúcim ponúkali odvoz na skútroch za predražené ceny.

Dôvodov, prečo vyšli Libanončania do ulíc, je viac. Tou rozbuškou však bol návrh zdaniť telefonovanie cez WhatsApp. O čo išlo?

V týždni pred začiatkom revolúcie Libanon bojoval s lesnými požiarmi. Pritom vyšlo na povrch, že dve špeciálne helikoptéry na hasenie požiarov, ktoré vláda vlastní, sú nepoužiteľné, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie