Denník N

Otec Velez-Zuzulovej: Dzurinda aj Radičová nám núkali peniaze z rezervy. Odmietli sme, sú na niečo iné

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Timotej Zuzula sa takmer dva roky po ukončení kariéry svojej dcéry Veroniky Velez-Zuzulovej stále venuje trénovaniu, prešiel však na mládež.

Počas kariéry svojej dcéry často riešil spory so Slovenskou lyžiarskou asociáciou, s jedným z nich mu v roku 2012 pomohol Marian Kočner, no ukázalo sa to až teraz. Dnes obžalovaného z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej spoznal v klube, kde ich deti spoločne trénovali.

„Poznal som ho ako človeka, ktorý naložil plné auto cudzích detí a zobral ich na lyžiarsky tréning,“ hovorí Zuzula.

V rozhovore rozprával aj o tom, ako:

  • sa jemu a jeho dcére chcel poďakovať Andrej Danko, no zrazu z toho bola tlačová konferencia;
  • majú súčasné deti lepší materiál, trénerov a fyzioterapeutov ako jeho dcéra v 90. rokoch;
  • bola jeho dcéra vo veku 15 rokov na rovnakej úrovni ako Lindsey Vonnová;
  • ako Veronika zmaturovala ako 24-ročná a pre zmysel pre spravodlivosť prestala navštevovať vysokú školu.

Čomu sa momentálne venujete?

Trénovaniu.

Ale skôr, než začneme debatovať, zvažujem, či začať tento rozhovor. Nepoznáme sa, povedali ste, že ste z Denníka N, ale nemusím vám veriť. Keď náhodou spravíte niečo nekalé, o desať rokov môžem mať nepríjemnosti. Rozmýšľam, že si budem od každého človeka pýtať hodnotenie učiteliek od základnej po vysokú školu aj zamestnávateľa. Samozrejme, s overenými podpismi. Až potom sa s tým človekom budem rozprávať, aby ma zase niečo nedobehlo. Človek nikdy nevie…

Narážate na články, ktoré vás nedávno spájali s Marianom Kočnerom?

Samozrejme. Pred 30 rokmi som ho poznal ako človeka, ktorý naložil plné auto cudzích detí a zobral ich na lyžiarsky tréning. A ako človeka, ktorý má rád deti a pracuje s nimi. Aj preto som takto začal rozhovor. My sme neokradli národné hospodárstvo, len sme venovali športu veľmi veľa času a financií. A zrazu niekto povie, že nemôžete pretekať, a vy ste nič zlé nespravili…

Odkiaľ ste sa poznali?

Koncom 80. rokov som bol zamestnancom Slávie Filozof, kde deti hrávali tenis a lyžovali. Aj on inklinoval k lyžovaniu, je z Ružomberka. S deťmi sa venoval týmto športom a mal deti v rovnakom veku ako ja, tam sme sa spoznali.

Po roku 1989 sa otvorili hranice a s rodičmi, ktorých deti zostali pri lyžovaní, sme vytvorili asi prvý súkromný klub na Slovensku Ski klub Bratislava.

Keď mala Veronika 15 rokov, na medzinárodných pretekoch sa bila o prvenstvá s Lindsey Vonnovou. Čo sa stalo, že potom nedosiahla rovnaké úspechy ako táto Američanka?

Lindsey už o rok výkonnostne vystrelila, lebo bola vo federácii, kde mala všetko, podmienky sú veľmi dôležité. Na Slovensku nemáme športové centrum. Jediné, ktoré fungovalo, bolo na Štrbskom plese postavené v roku 1970. Bolo tam relatívne všetko. Na tú dobu to bolo celkom dobré stredisko pre športovú prípravu viacerých športových odvetví. Slúžilo asi do 80. až 90. rokov, ale už schátralo. Za federálu sme mali Nymburk v Česku a Štrbské pleso. U nás chýba športové centrum so všetkým, čo vyžaduje doba. Vlastne sa tu za 60 rokov nič duchaplné pre športovú prípravu nevybudovalo.

Dostávame sa k podmienkam na profesionálny šport, ktoré súvisia aj s podporou národnej asociácie. Vy ste dlhodobo mali spory so Slovenskou lyžiarskou asociáciou pre reklamné miesta na kombinéze.

A asociácia nás prihlasuje na preteky, lebo v každých reprezentujeme krajinu, na rozdiel napríklad od tenistov, ktorí počas roka hrajú sami za seba a reprezentujú len v Davisovom pohári a v Pohári federácie.

Timotej Zuzula bude v pondelok 4. novembra o 19.00 v bratislavskej Novej Cvernovke hosťom debaty Denníka N a Slovenského olympijského a športového výboru. Diskutovať bude na tému Ako vychovať reprezentanta spolu s bývalou tenistkou Klaudiou Malenovskou a moderátorom Michalom Červeným. Lístky zakúpite tu, členovia Klubu N majú vstup zdarma. Viac informácií vo facebookovej udalosti.

Spory s asociáciou ste mali napríklad aj v roku 2012, keď sa na vašu stranu postavil aj Kočner. Ako k tomu prišlo?

Asociácia nás neprihlásila na preteky Svetového pohára. Chcel som hovoriť s Fedorom Flašíkom, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie