Denník N

Bagdádího pre Američanov našiel záhadný špión Kurdov, pomohli mu teroristove trenírky

Bagdádího dostali na okraji dediny Bariša na severozápade Sýrie. Foto - tasr/ap
Bagdádího dostali na okraji dediny Bariša na severozápade Sýrie. Foto – tasr/ap

Američania sa snažili nájsť najhľadanejšieho teroristu na svete prinajmenšom posledné štyri roky. Márne, Abú Bakr al-Bagdádí im unikal aj vďaka tomu, že nepoužíval mobilné telefóny či inú elektroniku, vďaka ktorej by ho mohli vystopovať.

V prípade útoku bol pripravený dobrovoľne zomrieť. Údajne mal pri presunoch na sebe vždy oblečenú samovražednú vestu.

Podarilo sa im to až v nedeľu krátko po polnoci, keď ho americké jednotky našli v stráženom dome na severozápade Sýrie. Údajne očakávali, že ho môžu chytiť živého, no líder Islamského štátu (Dáišu) napokon spáchal samovraždu, pri ktorej zabil aj svoje tri deti.

Pomohli Kurdi

Za to, že ho konečne dokázali nájsť, vďačia do veľkej miery kurdským spravodajským službám. Podľa New York Times bola úloha Kurdov väčšia ako všetkých ostatných štátov dohromady.

Hoci predtým sa spomínalo, že informácie o Bagdádím získali po zatknutí jeho kuriéra a ženy jeho poradcu, Washington Post za kľúčového označil informátora, ktorý pracoval pre kurdské spravodajské služby. Denník sa v článku odvoláva na troch nemenovaných amerických predstaviteľov.

Ide o špióna, ktorý sa pohyboval v blízkosti Bagdádího a pracoval pre kurdské Sýrske demokratické sily. Denník nezverejnil jeho meno ani občianstvo, no išlo o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie