Denník N

High 5ive: Skupina Depeche Mode vydala štyri a pol minúty ticha. Ako to znie?

Foto - Mute Records
Foto – Mute Records

Kto sa má orientovať v tom množstve kultúrnej ponuky? Tu je osobný výber podujatí, vecí a počinov, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Máte odvahu na skutočne nezvyčajný vianočný darček? Jednou z možností je súbor CD STUMM433 od Mute Records. To je vydavateľstvo, ktoré má v katalógu veličiny ako Depeche Mode, Einstürzende Neubauten, Swans či Laibach. K svojmu štyridsiatemu výročiu kultový label pre fanúšikov pripravil niekoľko špeciálnych počinov.

Zbierka STUMM433 obsahuje 58 autorských variácií skladby 4’33” (John Cage, 1952). Áno, to je tá, v ktorej hudobníci nehrajú. A poslucháč môže vnímať ticho – čiže zvuky prostredia. Teraz si to môžete vychutnať aj v podaní Depeche Mode. Má ísť o záznam zo zákulisia jedného z ich koncertov. Ak by ste to chceli sofistikovanejšie, pozrite si verziu skupiny Laibach.

*

Youtube sa zďaleka nevyčerpáva v hudobných videách a vo vtipoch youtuberov. Nájdete tam množstvo autorov, ktorí vás chcú niečo naučiť či vysvetliť nejaký jav. Používajú na to atraktívne nástroje, ktoré prináša internetové video. Medzi zdatných tvorcov v tejto kategórii patrí Evan Puschak alias The Nerdwriter. Má takmer 2,7 milióna odberateľov.

Začnite

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Teraz najčítanejšie