Denník N

Čižnár zmenil názor a pozastavil Trnkovi funkciu prokurátora

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto – TASR

Čižnárov krok prichádza deň po zverejnení videa, na ktorom Marian Kočner inštaloval Dobroslavovi Trnkovi kameru v jeho kancelárii.

Ešte pred pár dňami generálny prokurátor Jaromír Čižnár tvrdil, že môže pozastaviť výkon funkcie prokurátora Dobroslava Trnku, až keď ho obvinia, pretože jeho disciplinárne previnenie je už premlčané.

Teraz Čižnár zmenil názor. Trnku policajti neobvinili, ale generálny prokurátor mu výkon funkcie pozastavil – preto, že naňho podali dva nové disciplinárne návrhy.

Po rokoch podozrení tak nateraz Trnka nemôže pracovať ako prokurátor, informovala TV Joj.

Kočner inštaloval u Trnku kameru

Toto Čižnárovo oznámenie prichádza iba deň po zverejnení videa z kancelárie Dobroslava Trnku: Marian Kočner v ňom inštaluje kameru zamierenú na pohovku a Trnka mu pri tom asistuje. Video zverejnili Investigatívne centrum Jána Kuciaka a český server Investigace.cz.

Podľa stanoviska generálnej prokuratúry disciplinárny návrh podali dnes a dnes aj Čižnár rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie.

Návrh na začatie disciplinárneho konania podľa hovorkyne Andrey Predajňovej začali vypracovávať už v utorok, teda deň pred zverejnením videa.

„Nie je pravdou to, z čoho nás obviňovali nielen politici, ale aj novinári, že vo veci nekonáme, pretože počas uplynulých dní vedenie Generálnej prokuratúry SR skúmalo relevantné dôvody, pre ktoré bolo možné podať návrh na začatie disciplinárneho konania,“ píše generálna prokuratúra – najmä analyzovali vystúpenia Dobroslava Trnku po tom, ako v posledných týždňoch o ňom médiá zasa písali.

„Generálna prokuratúra SR vždy podáva návrh, iba ak sú splnené zákonné podmienky pre takýto postup a nie vtedy, keď si to želajú médiá a politici,“ píše Predajňová.

Stanovisko generálnej prokuratúry spred dvoch týždňov znelo: „Pokiaľ ide o disciplinárny postih, ten je absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi, objektívna premlčacia lehota je dva roky. V čase, keď malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota jeden rok.“

Prípadom inštalovania kamery u Trnku sa už podľa Predajňovej zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Vydieranie nahrávkou Gorily a kupovanie poslancov

Dôvodom na vyšetrovanie Trnku bola už nahrávka rozhovoru Kočner – Trnka, ktorú zverejnil Denník N 14. októbra.

Na tejto nahrávke Kočner vypočúval Trnku a ten sa mu priznal, že so svojimi kumpánmi vydierali šéfa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou Gorily.

Na nahrávke hovoria aj o tom, ako Kočner a Haščák dali každý milión eur na korumpovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora na konci roka 2010, kedy Trnka neprešiel o jediný hlas.

Najsilnejšie momenty nahrávky Kočner – Trnka (video s titulkami)
Autori: Martina Koník a Braňo Bezák

Trnka komentoval zverejnenie nahrávky v televízii Markíza. „Sú tam udalosti, ktoré môžu byť v reálnom čase niekde stotožnené alebo nemusia byť stotožnené,“ hovoril napríklad Trnka.

Rada prokurátorov už deň po zverejnení tohto textu vyhlásila, že Trnka nemôže ďalej pokračovať ako prokurátor. „Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi pokračovať vo výkone funkcie prokurátora,“ píše sa vo vyhlásení.

Správu aktualizujeme

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dobroslav Trnka

Marian Kočner

Slovensko

Teraz najčítanejšie