Denník N

Halloween: Glváč straší v parlamente (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Petková, Choleva, Vašečka a Janček vyberajú udalosť, prešľap a podcenený moment týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Politici si pred voľbami nechajú odmerať politické preferencie, pre seba, pretože len oni vedia, ako s nimi „pracovať“. Veď čo ak sa informovaný občan na základe prieskumu zodpovedne rozhodne nenechať prepadnúť svoj hlas vo voľbách v prospech strán, ktoré sa dostanú do parlamentu, ale ktoré by nikdy nevolil? Moratórium 50 dní pred voľbami je nielen zásah do základných občianskych a politických práv, ale poníženie voličov a ich degradácia na nesvojprávne nuly. Navyše zákaz zverejňovania prieskumov agentúr vytvára živnú pôdu pre presakovanie informácií o vymyslených výsledkoch z neexistujúcich výskumov. V súčasnej dobe to totiž nie je možné vylúčiť.

Prešľap týždňa

V komunikácii cez Threemu sudca Sklenka vybavuje hlasy pre zvolenie sudkyne Urbancovej. Vysvetľuje Kočnerovi, že na sudcu Čima a spol. nemajú šancu, teda žiadne páky. Napriek tomu alebo práve preto zakladajúceho člena združenia Za otvorenú justíciu sudcovia nezvolili do súdnej rady? Z 1 431 sudcov sa voľby zúčastnilo 1 028 a pán Čimo získal len 474 hlasov. Toto je skutočný stav nášho súdnictva, zjavne neschopného očisty.

Dušičky

Nad stavom politiky na Slovensku sa aj mŕtvi obracajú v hrobe. Poďme ich upokojiť, s prísľubom, že budeme mlčať, aby mohli odpočívať v pokoji.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Podlosť týždňa

Zákon zakazujúci uverejňovať predvolebné prieskumy 50 dní pred dňom volieb. Ak za Mečiara Madeleine Albrightová hovorila, že Slovensko je čiernou dierou Európy, nemohla tušiť, že o 21 rokov sa staneme čiernou dierou sveta.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie