Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Čižnár sa konečne rozhýbal a odstavil Trnku. Dočasne a hlavne alibisticky 

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto - TASR
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto – TASR

1. Čižnár poprel, čo tvrdil pred dvomi týždňami. 2. Súdna rada sa po dvoch mesiacoch rozhýbala. 3. Parlamentná väčšina sa krátko pred voľbami rozsypala.

Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Pre Čižnára je zrazu aj nemožné možné

Ešte pred sedemnástimi dňami sa to vraj nedalo a zrazu je to realita – generálny prokurátor Jaromír Čižnár pozastavil výkon funkcie svojmu predchodcovi a Kočnerovmu sluhovi Dobroslavovi Trnkovi. O tom, čo sa stalo, sa môžeme len dohadovať. Akokoľvek, dočasne odstavený Trnka je pozitívnou správou, no správanie Čižnára je len ďalším dôvodom na jeho odchod.

Ak hovorí pravdu. Trvalo len pár hodín, kým generálny prokurátor v októbri zareagoval na šialenú nahrávku, na ktorej Kočner vyšetruje a vyhráža sa Trnkovi, pretože ten spolu s dvomi ďalšími ľuďmi vydieral nahrávkou Gorily Jaroslava Haščáka.

Čižnár, známy okrem iného siláckymi výrokmi o tom, ako rozpúta peklo, ak sa preukáže, že vražda Jána Kuciaka súvisela s jeho prácou, však tentokrát akosi skrotol. Vraj „pozastaviť výkon funkcie D. T. v súčasnosti nie je možné, pretože doposiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin“. A „pokiaľ ide o disciplinárny postih, tento je absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi“. Rozhodnutie, či zostane Trnka prokurátorom, nechal Čižnár onoho 14. októbra len na ňom.

Jediné, čoho sme sa od šéfa GP dočkali, bolo, že niekoľko dní predtým svojho podriadeného zbavil mlčanlivosti. Obvinenia, že svoje rozhodnutie zbytočne naťahoval, keďže polícia mala nahrávku už takmer rok predtým a o zbavenie mlčanlivosti požiadala v auguste, vcelku dôveryhodne vysvetlil. Samozrejme, to len v prípade, ak hovorí o policajných žiadostiach pravdu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie