Ventilátor, ktorý sa pri tulipánoch mení na veterný mlyn

Podľa návrhu Jozefa Pokorného vyrobili v 80. rokoch v Pohorelskej Maši ventilátor, ktorý sa rozšíril po celom Československu
Koncom 80. rokov ste si stolový ventilátor typ SV-8 zo Strojsmaltu, n. p. Pohorelá, mohli kúpiť za 455 Kčs. Jeho 18 wattov robí dodnes na stole celkom slušný vietor, a tak sa červeno-biely tvorca prievanu stal jedným z najobľúbenejších ventilátorov u nás.
Za hodinu prejde štyrmi lopatkami malého ventilátora až 600 kubíkov vzduchu, ktorého intenzita sa dá plynule regulovať čiernym kolieskom na pravej strane. SV-8 sa vyrábal až do roku 2004 a fúkal takmer na každého v štáte – spoločnom i samostatnom.
Akademický tvar
Tvar ventilátora je dielom akademického sochára Jozefa Pokorného, absolventa špecializovaného oddelenia VŠUP v Gottwaldove (Zlíne). Pokorný patrí medzi prvých vysokoškolsky vzdelaných dizajnérov na Slovensku. Vo Výskumnom ústave strojárskeho spotrebného tovaru (VÚSST) v Piešťanoch, v ktorom pôsobil, prišla v druhej polovici 80. rokov požiadavka na nový typ stolového ventilátora.
Pokorný mal za sebou skúsenosti s vývojom typu Klimat (1972), prvým ventilátorom vlastnej konštrukcie na našom území, ako aj s typom MSV 6 (1985).
Nová „osmička“ mala byť jednoduchá, bez otočného pohybu, ale s maximálnym komfortom ovládania. Dizajnér urobil prvé skice, neskôr ventilátor rozkreslil na tabule z rôznych pohľadov a nakoniec realizoval priestorový model zo sadry.
Napriek tomu, že ide o jednoduchý elektrický spotrebič, vývoj trval veľmi dlho. Pracovali na ňom konštruktéri a dizajnér, hľadalo sa, nastavovalo sa, optimalizovalo sa.

Veterný mlyn
Konečný produkt sa dostal na svetlo predajných regálov v roku 1989.
Masívna dvojfarebná podstava s bezpečne umiestneným štvorcovým vypínačom plynule prechádza do zaoblenej širokej nohy so štvorpolohovým kĺbom, ktorý umožňuje manuálne nastaviť prúdenie vzduchu v jednom smere. Štyri polopriehľadné polyetylénové lopatky vzbudzujú väčší rešpekt ako gumené na ventilátore Klimat. Našťastie sú celkom ohybné, a tak prstom veľmi neublížia.
Celková kompozícia, najmä z prednej časti, pripomína veterný mlyn. Ak si naaranžujete tento ventilátor ku kytici tulipánov, ocitnete sa v Holandsku.
Účelnosť a racionalita tvaru bez zbytočných okrás je pre tvarové riešenia Pokorného typická. Už od školských čias mal svoj vlastný štýl, ktorý presadzuje dodnes. Ventilátor SV-8 preto aj po tridsiatich rokoch pôsobí na stole nekonfliktne a – čo je možno ešte dôležitejšie: stále funguje.

Rozfúkané dejiny
História dnes už neexistujúceho podniku Strojsmalt Pohorelá siaha až do 18. storočia, keď rodina Koháriovcov založila železiarne na Horehroní. Po druhej svetovej vojne bol znárodnený podnik pričlenený k n. p. Tatrasmalt Matejovce a v roku 1966 sa osamostatnil závod Tatrasmalt Pohorelá a začlenil sa priamo pod generálne riaditeľstvo Strojsmaltu Bratislava.
Istý čas závod fungoval aj pod značkou Omnia so širokými exportnými aktivitami. Prvého januára 1974 bol závodu priznaný podnikový štatút a podnik dostal názov Strojsmalt Pohorelá, n. p. Pohorelá.
Výrobný sortiment podniku sa počas jeho existencie viackrát menil. V Pohorelej sa vyrábali protiplynové filtre, plechové obaly a plechovky na konzervy, dosky lignos z heraklitu, termoobaly, hliníkový riad, korunové uzávery na sklenené zaváracie fľaše, cukorničky, rozkladacie poháre, kovové mechanické hračky, plastové hračky, hračky na elektrický pohon, vykurovacie zariadenia, elektrické spotrebiče a medzi nimi aj ventilátory.
1. júna uplynulo 10 rokov, čo boj s veternými mlynmi Strojsmalt Holdingu prehralo 160 zamestnancov a po fabrike ostali len ruiny. Vy však ešte stále môžete vytiahnuť ventilátor SV-8 a poriadne to roztočiť, nech tu nie je dusno.

Jozef Pokorný (1941, Topoľčany)
Dizajnér, sochár, maliar. V rokoch 1960 – 1966 študoval na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe, Ateliér tvarovania strojov a nástrojov Gottwaldov (Zlín) u prof. Zdeňka Kovářa. Ako jeden z prvých vysokoškolsky vzdelaných priemyselných dizajnérov zo Slovenska pôsobil vo Výskumnom ústave strojárskeho spotrebného tovaru (VÚSST) v Piešťanoch.
V tom čase ústav spolupracoval s VHJ (Výrobno-hospodárska jednotka) Strojsmalt Bratislava, pod ktorý patril aj závod v Pohorelej. Pre Strojsmalt (Tatrasmalt, Omnia) Pohorelú vytvoril Jozef Pokorný celú škálu stolových, nástenných, axiálnych a stropných ventilátorov. V roku 1985 navrhol dizajn elektronického samopalu a o 3 roky neskôr elektronickej pištole z plastu.
Obe hračky mali svetelno-zvukový prejav, avšak do výroby sa nedostali. Pre Tatramat, n. p. Matejovce (neskôr Poprad) navrhol tvarové riešenia prietokových i klasických ohrievačov vody a rozličných zariadení do domácnosti. Je autorom dizajnu stojana čerpacích staníc v Topoľčanoch a Kežmarku a pre Slovenskú armatúrku Myjava navrhol dizajn sanitných nádob a termostatických ventilov bytového vykurovania. Jozef Pokorný je všestranný umelec a dizajnér. Okrem dizajnu sa venuje aj sochárstvu a olejomaľbe.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.