Denník N

Chceli by ste študovať filmový dokument? Toto by mohol byť výborný začiatok

Jana Durajová - Strach. Fotografia vznikla v rámci obrazového seminára v Ateliéri dokumentárnej tvorby.
Jana Durajová – Strach. Fotografia vznikla v rámci obrazového seminára v Ateliéri dokumentárnej tvorby.

Bude sa diskutovať, premietať aj spomínať na november 1989. Ateliér dokumentárnej tvorby Vysokej školy múzických umení sa predstaví verejnosti.

Možno máte dokument chuť študovať, alebo niekoho takého poznáte. Možno ani neviete, že sa niečo také vôbec študovať dá. Možno vás neminula kontroverzná Cooltúra Mira Rema, alebo ste na Youtube narazili na film Eda Cichu o politike v Humennom. Alebo ste boli v kine na Ukradnutom štáte od Zuzany Piussi.

Spomínané mená absolventov Ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení sú dôkazom, že dokumentom nemusí byť iba televízne spravodajstvo či zábery prírody.

Záujemcom o štúdium tohto odboru, ale nielen im, je určená novembrová akcia v kine Lumiére a v Novej Cvernovke.

„Chceme, aby verejnosť mohla vidieť dobré filmy, ktoré vznikli v škole. Chceme tiež stredoškolákov upozorniť na to, že taký odbor vôbec existuje. Uplatnenie s týmto remeslom je široké,“ vraví Marek Šulík, pedagóg a dokumentarista.

Ateliér sa predstaví na dvojdňovom podujatí. V utorok 5. novembra otvoria v Novej Cvernovke výstavu fotografií študentov, budú sa premietať ukážky zo školských cvičení a dokumenty, so študentmi a absolventmi bude možnosť diskutovať. Kým doobedie bude skôr pre záujemcov o štúdium, súčasťou večera pre verejnosť bude prehliadka tvorby Márie Rumanovej, nedávno zosnulej mladej talentovanej filmárky.

Druhá časť v piatok 15. novembra bude ladiť s novembrovým výročím. V bratislavskom kine Lumiére predstavia November očami mladých dokumentaristov a premietnu komentované pásmo školských filmov, ktoré sa v minulom režime stretli s nejakou formou cenzúry alebo problémov. Dopoludnia budú v budove školy na Svoradovej ulici konzultácie k prijímacím pohovorom do dokumentárneho ateliéru.

Inštitúcia vznikla v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, odkedy sa podmienky pre dokumenty zmenili.

„Kým kedysi bola škola napojená na štátnych producentov – televíziu a kolibské štúdiá – na dnešnom otvorenom trhu práce nepotrebujete diplom, aby ste mohli pracovať pre televíziu. Zmysel štúdia sa aj preto zmenil. Už nejde len o to, naučiť študentov klasické žánre ako sú portrét či reportáž, snažíme sa ich viesť k osobitému umeleckému postoju,“ vysvetľuje Šulík.

Dokumenty podľa neho nie sú iba faktografia. „Tá je, samozrejme, dôležitá, ale naučiť sa remeslu je pomerne jednoduché. Stačí si osvojiť mustry, ako ´sa to robí´ v opakovaných televíznych formátoch. Žiadna mustra však nenaučí autora talentu a dôvtipu. Hľadať vlastný rukopis, pokúsiť sa preniesť na plátno vlastné myšlienky a videnie sveta, vnímať film ako priestor myslenia, je omnoho ťažšie.“

Záujemcov o odbor vek nelimituje. Je vhodný tak pre mladých uchádzačov, ktorí sa len hľadajú, ako pre tých starších, ktorí majú už všeličo za sebou. „Niektorí naši absolventi, ako Miro Remo či Erik Praus, pokračujú v autorskej dráhe, iní sa rozhodnú pracovať pre neziskový sektor, pre médiá a televízie,“ hovorí Šulík s tým, že tvorba dokumentov sa môže zísť aj v kariére hraných filmov. „Zoberte si mená ako Marko Škop, Ivan Ostrochovský, Jaro Vojtek, Juro Lehotský. To sú naši starší absolventi, ktorí po dokumentoch prišli s hranými filmami.“

Čo by mal mať človek, ktorý chce študovať dokument?„Mal by byť zvedavý, empatický, vytrvalý, pracovitý. Mal by sa zaujímať o okolitý svet a prejavovať tvorivé schopnosti: niekto fotografuje, iný píše, skladá hudbu či hrá divadlo. To všetko sú body k dobru,“ uzatvára pedagóg.

Kultúra

Teraz najčítanejšie