Blízky východ je aj naďalej úrodnou pôdou pre teroristické skupiny

Možno najdôležitejším výsledkom pokračujúceho nepokoja v arabskom svete je americká únava a cúvanie z tohto regiónu.
Autor je americký politológ a novinár
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post
Smrť Abú Bakra Bagdádího je skutočným víťazstvom vo vojne proti teroristickým skupinám. Islamský štát patrí k najkrutejším a najnebezpečnejším organizáciám, ktoré sa za dlhé obdobie objavili na našej planéte, a smrť jej vodcu ho ťažko poškodí. Lenže ako ukázali nedávne protesty od Iraku po Libanon, Blízky východ zostáva aj naďalej problematickým regiónom. A ak Bagdádího smrť spôsobí, že sa Američania budú z regiónu sťahovať ešte intenzívnejšie, potom sa špirála negatívnych udalostí môže roztočiť ešte rýchlejšie.
Po útokoch z 11. septembra 2001 svet zrazu sústredil svoj pohľad na Blízky východ a uvedomil si jeden významný fakt: tento región bol takmer unikátny v tom, že v posledných desaťročiach nezaznamenal žiadny významný politický, ekonomický či spoločenský pokrok. Po celom svete padali komunistické režimy a mizli vojenské chunty a hospodársky rast začal rozvíjajúce sa krajiny meniť. Ale na Blízkom východe zastal čas a v istých ohľadoch sa akoby vracal späť. Mnohí ľudia sa domnievajú, že práve táto stagnácia vytvorila atmosféru, v ktorej mohli vyrásť a rozšíriť sa islamský extrémizmus a terorizmus.
Dôvody arabského zaostávania
V roku 2002 vydala Organizácia Spojených národov správu o arabskom rozvoji, ktorú na základe svojho výskumu napísali arabskí experti a ktorá odhaľovala hlboké výzvy stojace pred regiónom. Správa identifikovala tri deficity, ktoré bolo nutné prekonať, aby sa región zapojil do moderného sveta: