Denník N

Týždňový newsfilter: Glváč zažil ďalšiu traumu, ešte sa ani neskončili Dušičky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Podľa súdu je Glváč klamár, ktorý sa stretával s mafiánmi. 2. Začal sa posledný mesiac na predvolebné spojenia. 3. Roberta Fica bolí každý ďalší prieskum.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Podľa súdu je Glváč klamár, ktorý sa stretával s mafiánmi

Keď dával Martin Glváč v stredu sľub, že sa o svojej budúcnosti vyjadrí až po Dušičkách, aby netraumatizoval spoločnosť, netušil, že kým sa skončia sviatky, schytá ešte jedno zaucho, ktoré nečakal. Zaslúžila sa o to odvážna sudkyňa, keď vyriekla ortieľ nad jedným starým Glváčovým hriechom a urobila to spôsobom, proti ktorému sú ľudia Glváčovho typu totálne bezmocní.

Dve veľké chyby. Vtipné je, že si za to môže Glváč sám od začiatku do konca. Keby nebol býval v roku 2008 taký bohorovný, nežaloval by Daniela Lipšica za výrok, že sa stretával s bratislavským mafiánom Jozefom Svobodom.

Glváč však podal žalobu, a to bola prvá veľká chyba. Najprv totiž prehral na okresnom súde a teraz aj na krajskom.

Druhú chybu urobil, keď chcel sudkyni Oľge Nižňanskej nahovoriť, že Jozefa Svobodu nepoznal ako mafiána, ale ako podnikateľa. Bolo to ozaj odvážne tvrdenie aj vzhľadom na to, že v tom čase už bol Svoboda mŕtvy a každý vedel, že keď ho popravili, bol to atentát na mafiánskeho bosa.

Nie je možné uveriť. Hoci Glváč dáva dosť dôvodov pochybovať o jeho inteligencii aj mimo tohto súdneho procesu, sudkyňa Nižňanská usúdila, že nie je až taký hlúpy, aby mohol myslieť vážne vetu, že Svobodu poznal „len ako podnikateľa“. Vypočula súčasných aj minulých policajných šéfov a v rozsudku Glváčovi napísala, že „nie je možné veriť jeho tvrdeniu“. A ešte dodala, aby to bolo jasné aj hlupákom, že kto sa nehanbil stretávať s mafiánmi v minulosti, ten „by s najväčšou pravdepodobnosťou v týchto kontaktoch pokračoval aj neskôr, iba žeby člen podsvetia, s ktorým sa stýkal, medzitým nezomrel, ako to bolo v tomto prípade“.

Klamár, čo randí s mafiánmi. Vďaka procesu, ktorý sám vyvolal, si odteraz môže Glváč písať do životopisu dve kľúčové charakteristiky potvrdené súdom: že sa stretával s mafiánmi a že je kovaný klamár.

Tento typ ľudí nie je v Smere vôbec výnimočný, akurát že prišla doba, keď sa strana snaží zbavovať aspoň potvrdených prípadov. Jasné, že Glváč nie je Jankovská a rozlúčka s ním musí aspoň predstierať nejakú dôstojnosť. Preto si ho zastal Fico, a preto sa hrajú, že rozhodnúť má sám Glváč. V skutočnosti však Smer vôbec nie je vstave, že by si mohol dovoliť také bremeno, akým sa stal Martin Glváč.

2. Začal sa posledný mesiac na predvolebné spojenia

Uplynulý týždeň sa nestalo vôbec nič, čo by vracalo do hry možnosť vytvorenia veľkej protificovskej koalície pre parlamentné voľby 2020. Neúspešný kandidát na prezidenta Robert Mistrík a mnoho iných ľudí sa s tým ťažko zmierujú, ale nič iné už im nezostáva.

Podľa volebného zákona musia strany odovzdať listiny kandidátov do polnoci 1. decembra. Sú štyri týždne pred týmto termínom a strany sa už ani nesnažia vysielať signály nejakého spájania. Je prakticky nemožné, že by sa to zrazu zvrtlo na politiku otvorených náručí, a je vylúčené, že by to tak rýchlo mohlo získať podobu spoločnej kandidátky.

Je skrátka čas začať definitívne počítať opozičné percentá každej strane jednotlivo.

Kotleba + Harabin = ? Nič na tom nezmení ani malá, ale rastúca hrozba, že voľby napokon môžu priniesť nečakaného víťaza v podobe kotlebovsko-harabinovskej fúzie. Štefan Harabin zatiaľ uveriteľne neprijal ani neodmietol ponuku Kotlebovej ĽSNS a sľúbil, že sa vyjadrí do 10. novembra.

V prospech možnosti spojenia hovoria okolnosti: Harabin nemá schopnosti na manažovanie a vedenie vlastnej strany, nemá ľudí, nemá čas a nemá ani veľkú podporu. Ak by sa však pridal k ĽSNS, strana by si mohla o kúsok polepšiť.

V neprospech spojenia hovorí, že Harabin nikdy neprejavil zmysel pre spoluprácu, celý život hrá len na seba a najmä – taktika a logika sú preňho pojmy z iného vesmíru. Ak aj je pravdepodobnejšie, že napokon Kotlebovi privolí, tak nie preto, že by mu to „docvaklo“, ale preto, že ho „ukecá“ najbližšie okolie.

Avšak ani takéto spojenie by nestačilo na vytvorenie víťaznej politickej sily. To by najprv musel Smer prísť o veľkú časť svojej dvadsiatky a to sa nestane, kým zo strany neodíde Peter Pellegrini.

Most-Híd + Drucker = 0. Isté spájacie procesy prebiehajú aj hlbšie v rebríčku strán, tam však už nejde o víťazné fúzie, ale o zúfalé pokusy preliezť do parlamentu. Pár hodín sa takto črtalo spojenectvo medzi Mostom-Híd a Druckerom, až kým ho Drucker nepochoval.

Bizarné útvary sa ešte môžu sformovať aj medzi ostatnými maďarskými stranami, najmä keď sa skončia úspechom rokovania medzi SMK a stranou Oszkára Világiho Spolupatričnosť. Ak by sa tomuto hybridu podarilo prekročiť päťpercentnú hranicu, znamenalo by to, že v parlamente nebude mať zastúpenie maďarská menšina, ale skôr Viktor Orbán.

3. Roberta Fica bolí každý ďalší prieskum

Robert Fico ledva stihol s pomocou SNS a kotlebovcov pretlačiť 50-dňové moratórium na prieskumy a už sa zrodili ďalšie dva, ktoré dokresľujú, prečo mu na tom tak záležalo.

Harabin a Fico, králi klamárov. V jednom z nich sa Focus pýtal na objednávku Markízy na klamárov a pravdovravných. Fico v ňom obsadil druhé miesto, ale s takým tesným odstupom za Štefanom Harabinom, že sa dá pokojne hovoriť o oboch ako o najväčších klamároch v očiach verejnosti.

Predsedu Smeru môže na tomto prieskume mrzieť aj niekoľko ďalších výsledkov. Napríklad ten, že mu veria len dve tretiny voličov jeho strany, alebo ten, že Zuzanu Čaputovú považujú ľudia za najviac pravdovravnú, alebo aj ten, že jeho stranícky konkurent Pellegrini a politický konkurent Kiska sú v porovnaní s ním čistí ako horský potok.

Aj druhý prieskum robil Focus, nie však pre Markízu, ale trochu ako užitočný naschvál Ficovi. Objektom prieskumu boli prieskumy volebných preferencií, presnejšie zákaz ich zverejňovania 50 dní pred voľbami. Nie je žiadne prekvapenie, že jasnej väčšine ľudí táto hlúpa a zákerná cenzúra prekáža; skôr stojí za pripomenutie, že to tak vidia aj štyria z desiatich voličov Smeru.

Keď Fica porazia aj Matovič s Kollárom. Pri pátraní po Ficovej motivácii zakázať prieskumy sa dá ísť ešte ďalej do minulosti. Napríklad pred mesiacom zverejnil Focus prieskum o Threeme, podľa ktorého ju považuje za znepokojujúci prepis skutočných rozhovorov Koč­nera s rôznymi ovečkami viac ako polovica ľudí. S Ficovou úpornou snahou nenápadne podsúvať slovíčko „údajné“, keď hovorí o prepisoch Threemy, by súhlasilo len 22 percent verejnosti.

Oveľa väčšou ranou však bol prieskum AKO z polovice septembra, kde Fico prehral s Pellegrinim, ale aj s Kiskom, Bugárom, Sulíkom, Dankom a dokonca aj s Kollárom a Matovičom súboj v dôveryhodnosti politických lídrov. Takýto koniec že si zaslúži trojnásobný premiér a štvornásobný víťaz volieb? Odpoveď na túto otázku dal Fico minulý pondelok, keď sa dohodol s Kotlebom a zakázali prieskumy.

Posledných dvadsať percent. Jedno číslo z prieskumov ešte Ficovi stojí za hanbu, ktorú si tým privolal: podľa Focusu aj podľa AKO si Smer drží svojich dvadsať percent napriek všetkým Threemam a Gorilám, Trnkom a opičkám. Hoci už každý vie, že časť z tých 20 percent patrí viac Pellegrinimu než Ficovi, dôležité je, že je to číslo stabilné a bezkonkurenčne najvyššie. Lenže doba je prudká, emócie nestále a voliči Smeru (aj SNS) potrebujú istotu. Istotu, že posledných 50 dní pred voľbami už sa nestane nič, čo by tú magickú dvadsiatku zostrelilo.

Jednou vetou:

4. Možnosť, že by PPF po získaní Markízy predala televíziu Pente alebo Miroslavovi Výbohovi, označila firma za nezmysel.

5. Lucia Ďuriš Nicholsonová oznámila, že nebude kandidovať za predsedníčku strany SaS.

6. Europoslanec Milan Uhrík z ĽSNS oznámil, že sa neospravedlní transrodovej poslankyni z Belgicka Petre De Sutterovej, o ktorej napísal, že je to 56-ročný belgický chlap.

7. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje podľa ministerky Andrey Kalavskej zákon, ktorý by zaviedol systém odškodnenia v prípade nežiaducich účinkov po očkovaní.

8. Polícia zverejnila video z krádeže šperkov v bratislavskom nákupnom centre, pri ktorej páchatelia v noci z piatka na sobotu ukradli klenoty v hodnote pol milióna eur.

9. Polícia v sobotu zadržala bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, vyšetrovateľ ho obvinil z objednávky vraždy Romana Krajčiho známeho aj z kauzy olejári.

10. Minister spravodlivosti Gábor Gál nenavrhne ani v druhom kole voľby predsedu Najvyššieho súdu svojho kandidáta, verí však, že bude zvolený kandidát, ktorý zvýši dôveru verejnosti v justíciu.

Zaujímavé články:

Ak v situácii, keď nad päťpercentnou čiarou Híd nikto nevidel už takmer rok, Bugár zoči-voči tejto podmienke nezľavil z názoru, že o koalíciách sa má hovoriť až po voľbách, tak tým vydal indíciu nad indície (doterajšie), že so Smerom, resp. Ficom má „nadštandardný“ vzťah, ktorý – a to je tá katastrofa katastrof – z akýchsi dôvodov nemôže zmeniť, zrušiť či vypovedať.

Peter Schutz o Bugárovi (sme.sk)

Orbán dal opakovane jasne najavo, ku komu má na Slovensku najbližšie (Smer), a SMK môže prejsť akýmikoľvek kozmetickými úpravami, stále zostane v prvom rade služobníkom jeho režimu.

Peter Morvay o maďarských stranách (dennikn.sk)

Taktikou Smeru je poukázať na chyby iných. Získať čas a časom sa možno ukáže nejaké riešenie.

Martin Lengyel dal rozhovor .týždňu o voličoch Smeru (tyzden.sk)

Citát:

Hoci žalobca tvrdil, že nebohého Jozefa Svobodu poznal iba ako podnikateľa, takému tvrdeniu nie je možné uveriť. Jozef Svoboda bol v čase svojej smrti v r. 2004 najvýznamnejším predstaviteľom bratislavského podsvetia. Táto okolnosť bola všeobecne známa.

Sudkyňa Oľga Nižňanská k tvrdeniu Martina Glváča, že mafiána Svobodu poznal len ako podnikateľa

Shooty:

Odkaz MMŠ:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie