Denník N

Nedeľná nekázeň: Vnucovanie morálky nás vzďaľuje od Boha aj od človeka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kým budeme presvedčení, že naša viera sa má prejaviť tak, že budeme nútiť svoju morálku všetkým ostatným, kým namiesto povzbudenia nešťastných ľudí ich budeme moralizovať a súdiť, znovu sa zdeformujeme, vzdialime sa od Boha aj od človeka.  

Reformácia priniesla v 16. storočí do života cirkvi a spoločnosti zásadné zmeny. Napriek tomu, čo dnes s odstupom času môžeme a musíme vnímať kriticky, napríklad Lutherov antisemitizmus, znamenala nádej, že dôraz na vzdelanie, slobodu  svedomia, rovnosť ľudí pred Bohom, spravodlivejšie usporiadanie spoločnosti pozdvihne život jednotlivcov aj spoločenstiev na celkom novú úroveň. Je však otázne, čo sa z týchto predstáv obnovy cirkvi podarilo uskutočniť v minulosti a čo sa darí alebo nedarí dnes.

V ostatnom roku sa predstavitelia cirkví v našej krajine vzácne zhodli, žiaľ na tom, že by Slovenská republika mala  stiahnuť svoj podpis tzv. Istanbulského dohovoru. V Manifeste k Národnému pochodu za život vyzvali verejných činiteľov a inštitúcie, aby podporili isté „spoločensky zodpovedné rodiny“, ktoré sú otvorené mať viac detí. Spoločne vystupujú aj voči LGBTI ľuďom, otázku ich registrovaných partnerstiev otvárať nechcú. Podľa výsledkov májového prieskumu Európskej komisie o diskriminácii alebo akceptovaní LGBTI ľudí je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nedeľná nekázeň

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie