Denník N

Zabudnite na rozprávky o rebelkách, knihy o výnimočných ženách z našej histórie sú lepšie

SuperŽeny a Kvapky na kameni
SuperŽeny a Kvapky na kameni

V kníhkupectvách pribudli dve knihy predstavujúce príbehy odvážnych žien, priekopníčok v našom prostredí – SuperŽeny a Kvapky na kameni. Je to skvelé čítanie (a pozeranie) nielen pre dievčatá a chlapcov, ale aj dospelých.

Keď pred pár rokmi Elena Favilli a Francesca Cavallo začali zbierať peniaze na vydanie knihy o stovke výnimočných žien z celého sveta, bola to senzácia.

Vyzbierali viac ako milión dolárov. Ich Príbehy na dobrú noc pre rebelky vyšli v tisícových nákladoch a preložené boli do viac ako desiatich jazykov. O rok k nim pribudlo pokračovanie o ďalších výnimočných ženách, opäť ilustrované autorkami z celého sveta s ambíciou „budovať svet, v ktorom veľkosť snov nebude závisieť od toho, či ste muž alebo žena“.

Svetové Rebelky prišli aj na slovenský trh a bolo asi len otázkou času, kedy k nim pribudnú aj „lokálne“ verzie. Bola by totiž veľká škoda, keby sa to nestalo.

Dnes máme v kníhkupectvách SuperŽeny (Slovart) aj Kvapky na kameni (Albatros), ktoré vznikali v česko-slovenskej produkcii a rozhodne to nie je žiadna „lokálna“ práca, skôr naopak. V mnohom sú ešte lepšie.

SuperŽeny (Slovart) a Kvapky na kameni (Albatros). Foto – N

Príbehy žien v knižke Kvapky na kameni ilustruje 26 slovenských a českých ilustrátoriek a výtvarníčok. Autorkou ilustrácie Gisi Fleischmannovej je Lucia Žatkuliaková.

Kvapky na kameni predstavujú viac či menej známe, ale aj úplne neznáme ženy československej histórie i súčasného života, ktorých príbehy majú silu inšpirovať. Ilustrácia Dagmar Burešovej – Pavla Baštanová. Foto – N

Toto už nie sú žiadne „rozprávky“

Idea je rovnaká – predstaviť dospievajúcim dievčatám a chlapcom reálne inšpiratívne ženy najrôznejších profesií, ktorých mená neraz zapadli za menami ich kolegov, manželov, otcov či bratov. Často pritom museli prekonať z dnešného pohľadu priam banálne a nepochopiteľné prekážky v rovine stereotypov, predsudkov či zväzujúcich tradícií a konvencií.

Autorky využili základnú ideu svetových Rebeliek, ale postavili sa k nej po svojom a poučené z nedokonalostí svetového bestselleru mnohé veci ešte vylepšili.

Najzásadnejší rozdiel je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie