Denník N

Newsfilter: PS/Spolu sa pomstili Kiskovi kuriérovou diplomaciou

1. Opozícia rokuje o spolupráci vojnovou sekerou. 2. Stratégiou Kočnera bolo spochybniť Tótha a Threemu. 3. SNS vydávala komerčný obrázok z Moravy za slovenský folklór.

Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Opozícia rokuje o spolupráci vojnovou sekerou

Strana Andreja Kisku Za ľudí naštartovala pondelok optimistickým mottom, že „ľudia potrebujú vidieť, že sa vieme dohodnúť a vieme spolupracovať“. Bol to vznešený úvod k dohode opozičných strán o vzájomnom neútočení.

Ešte pred vznikom Za ľudí podpísali pakt o neútočení KDH a PS/Spolu a automaticky sa čakalo, že k nemu časom pristúpia aj kiskovci, ak sa, pravdaže, nedohodnú na oveľa hlbšej spolupráci.

Pakt o neútočení mal teda byť akousi minimalistickou náhradou za vysnívanú a neuskutočnenú fúziu: keď sa nedá spolupracovať, aspoň sa nebude útočiť.

Lenže ešte aj z tejto banálnej záležitosti nakoniec vznikol cirkus hodný Matoviča a ľudia napokon uvideli niečo úplne iné, než si priali kiskovci.

Pošleme to kuriérom. Namiesto spoločného podpisovania dohody štyrmi straníckymi lídrami pred kamerami a mikrofónmi začali prichádzať rozpačité vysvetlenia, prečo sa v pondelok nič podpisovať nebude, a vzápätí nejasné výhovorky a neisté prísľuby nového termínu.

Z hľadiska výsledku je jedno, kto zavinil pondelkové fiasko viac a kto menej, ale pre históriu a pre poriadok sa oplatí stopovať príčiny trápneho zlyhania.

S využitím oficiálnych vyjadrení aj off the record vyhlásení by sa dal scenár tohto zlyhania s istým rizikom nepresnosti zhrnúť asi takto: Za ľudí, PS/Spolu aj KDH mali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie