Denník N

Newsfilter: PS/Spolu sa pomstili Kiskovi kuriérovou diplomaciou

1. Opozícia rokuje o spolupráci vojnovou sekerou. 2. Stratégiou Kočnera bolo spochybniť Tótha a Threemu. 3. SNS vydávala komerčný obrázok z Moravy za slovenský folklór.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Opozícia rokuje o spolupráci vojnovou sekerou

Strana Andreja Kisku Za ľudí naštartovala pondelok optimistickým mottom, že „ľudia potrebujú vidieť, že sa vieme dohodnúť a vieme spolupracovať“. Bol to vznešený úvod k dohode opozičných strán o vzájomnom neútočení.

Ešte pred vznikom Za ľudí podpísali pakt o neútočení KDH a PS/Spolu a automaticky sa čakalo, že k nemu časom pristúpia aj kiskovci, ak sa, pravdaže, nedohodnú na oveľa hlbšej spolupráci.

Pakt o neútočení mal teda byť akousi minimalistickou náhradou za vysnívanú a neuskutočnenú fúziu: keď sa nedá spolupracovať, aspoň sa nebude útočiť.

Lenže ešte aj z tejto banálnej záležitosti nakoniec vznikol cirkus hodný Matoviča a ľudia napokon uvideli niečo úplne iné, než si priali kiskovci.

Pošleme to kuriérom. Namiesto spoločného podpisovania dohody štyrmi straníckymi lídrami pred kamerami a mikrofónmi začali prichádzať rozpačité vysvetlenia, prečo sa v pondelok nič podpisovať nebude, a vzápätí nejasné výhovorky a neisté prísľuby nového termínu.

Z hľadiska výsledku je jedno, kto zavinil pondelkové fiasko viac a kto menej, ale pre históriu a pre poriadok sa oplatí stopovať príčiny trápneho zlyhania.

S využitím oficiálnych vyjadrení aj off the record vyhlásení by sa dal scenár tohto zlyhania s istým rizikom nepresnosti zhrnúť asi takto: Za ľudí, PS/Spolu aj KDH mali vôľu podpísať pakt o neútočení a v nedeľu sa dohodli na pondelkovom termíne a mieste – v sídle PS/Spolu. Hosťujúca koalícia však ráno oznámila Kiskovi, že sa im zmenil program, a preto svoj podpis pošlú len kuriérom.

To už však mali novinári pozvánky od Kisku vo svojich e-mailoch, takže Kiska musel akciu zrušiť. Do vysvetlenia na rovinu napísal o tom, ako mu PS/Spolu chceli poslať dohodu kuriérom, a dodal, že taký dôležitý dokument by sa mal podpisovať osobne a nie na diaľku.

Koalícia PS/Spolu oficiálne priznala, že sa jej lídrom náhle zmenil program, neoficiálne sa tvárila, že ju Kiskov postup prekvapil. Šéf KDH Hlina len neveriacky krútil hlavou.

Úprimní aj v nevraživosti. Ak ešte existoval niekto, kto veril v spojenú opozíciu, tak najneskôr v pondelok musel vytriezvieť. Nie je isté, či to PS/Spolu urobilo Kiskovi z pomsty za to, že sa nespojil. Isté však je, že lídri PS/Spolu a Za ľudí majú problém dohodnúť sa aj na úplne jednoduchých veciach a svoje vzájomné nesympatie neváhajú predvádzať na verejnosti.

Ak by mali oni zostaviť spoločnú kandidátku, tak by na to potrebovali strelné zbrane.

2. Stratégiou Kočnera bolo spochybniť Tótha a Threemu

Proces s Mariánom Kočnerom o falošné zmenky sa dostal v pondelok do fázy, v ktorej má hlavné slovo obhajoba. Predvolala svojich dvoch hlavných svedkov a aj odkryla svoje dve najsilnejšie karty.

Kočnerova dcéra. Kľúčovú rolu v obhajobe mala zohrať Kočnerova dcéra Karolína. Väčšina jej výpovede sa týkala Petra Tótha, ktorý bol pravou rukou Mariána Kočnera a jeho priateľom, a to až do chvíle, keď polícii odovzdal Kočnerov mobil plný Threemy a stal sa kľúčovým svedkom proti Kočnerovi.

A tak sa zmyslom výpovede Kočnerovej dcéry celkom jasne stalo spochybnenie dôveryhodnosti Petra Tótha. S využitím časti svojej komunikácie s ním Karolína vykresľovala Tótha ako človeka, ktorý najprv predstieral záujem a účasť rodine po zatknutí Kočnera, aby vzápätí zneužil dôveru rodiny v neprospech obžalovaného.

Keď Karolína opisovala, ako sa Tóth vypytoval na možné skrýše v ich dome, žiadal o prístup do domu alebo o vymazanie kamerových záznamov, snažila sa, aby Tóthovo konanie vyzeralo konšpiračne a manipulatívne.

Zdravie Petra Tótha. Fakt, že sa obhajoba zamerala práve na moment, ako sa Tóth dostal k veciam Mariána Kočnera, má logiku – dúfa, že sa jej podarí spochybniť všetko, čo policajtom Tóth poskytol, od auta cez mobil až po informácie. A keď sa to nepodarí vo vzťahu k súdu, tak aspoň smerom k verejnosti.

K tomuto cieľu smerovala aj druhá línia obhajoby, a tou bolo duševné zdravie Petra Tótha. Obhajoba dokonca nechala prehovoriť Threemu, ktorú inak všemožne spochybňuje, keď z nej prečítala Tóthove slová, že sa chystá na kontrolu k svojmu „cvokárovi“. Slová, že Tóth nie je normálny, už predtým vyslovila aj Karolína Kočnerová.

Keď sa hodí aj Threema. Čo sa týka samotných zmeniek, k nim nepovedala Kočnerova dcéra nič dôležité. To sa skôr čakalo od druhého svedka obžaloby Mariána Kolníka. Podľa Kočnera chcel Kolník v minulosti kúpiť televíziu Markíza za 500 miliónov korún. Suma je dôležitá, pretože práve jej výškou Kočner vysvetľuje zmysel zmeniek – Pavol Rusko ich mal podpísať preto, aby dohodnutý biznis za 80 miliónov korún navýšil na „reálnu“ hodnotu. Svedok Kolník však na súde nepovedal nič, čo by nejako potvrdzovalo Kočnerovu verziu.

Kolníkom sa zbrane obhajoby vyčerpali. Po skončení pondelkového pojednávania bol výsledok taktiky obhajoby najlepšie viditeľný na otázkach novinárov: najviac ich zaujímalo, prečo v Kočnerovom záujme použili citáty z Threemy, keď jej pravosť spochybňujú.

3. SNS vydávala komerčný obrázok z Moravy za slovenský folklór

Slovenská národná strana sa po čase stala stredobodom záujmu vinou chyby pri stvárňovaní svojej politickej kampane. Na svoje bilbordy so sloganom Za rodinu – za národ dala veľký ornament, o ktorom dúfala, že pôsobí, akoby ho nakreslil sám Svätopluk.

Ornament za osem eur. Ozvali sa však znalci slovenského folklóru, ktorí sa na rozdiel od SNS nepredvádzajú, ale vyznajú. A tí zistili, že ornament z bilbordu nie je folklórny a hlavne nie je slovenský. Je dielom českej výtvarníčky, ktorá ornamenty kreslí podľa motívov z moravského Slovácka a potom ich predáva komukoľvek, komu sa hodia – je jedno, či na priečelia budov alebo na politické bilbordy, cena je jednotná – osem až jedenásť eur.

Alpy sú Tatry, Morava je Slovensko. S odstupom dvoch desaťročí sa strane Andreja Danka podarilo zopakovať blamáž HZDS, ktorá si vďaka chybe Fedora Flašíka umiestnila na bilbordy švajčiarske Alpy a vyhlasovala ich za Tatry.

Dalo by sa nad tým mávnuť rukou, nebyť toho, že sa to stalo práve strane, ktorá si zakladá na slovenskosti a na folklóre a útočí na všetkých, ktorí sa neklaňajú pod Dankovým stožiarom s národnou vlajkou.

SNS si túto chybu zaslúžila, pretože vyjadrila najhlbšiu podstatu tejto strany: tvári sa ako slovenská, ale je falošná, hrá sa, ako si váži folklór, ale zaplatí zaň osem eur, a jediné, na čom jej naozaj záleží, je, či je to fotogenické a ľúbivé.

Aj reakcia SNS potvrdila ducha tejto strany: namiesto priznania si chyby a vysvetlenia hovorkyňa poslala nahlúplu vetu, že „predmetný vzor má staroslovanský pôvod“.

Jednou vetou:

4. Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020, vyhlásil ich predseda parlamentu Andrej Danko, od utorka sa tak začína politická kampaň.

5. Marian Kotleba odkázal Štefanovi Harabinovi, že do 10. novembra počká na jeho odpoveď, či pred voľbami nezačnú spolupracovať.

6. Inšpekcia ministerstva vnútra preverí lustrácie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, vedenie úradu má Čižnárovu plnú dôveru.

7. Politológ Peter Horváth z UCM v Trnave stiahol žiadosť o vymenovanie za profesora, urobil tak po tom, čo Denník N pripomenul, že v roku 2007 publikoval plagiát, za etický prešľap nebol potrestaný.

8. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová informuje o podozreniach z nehospodárneho konania na súde za vedenia Daniely Švecovej, upozorňuje, že rekonštrukcia objektu na Klobučníckej ulici v Bratislave sa predražila o takmer trištvrte milióna eur.

9. Bosa bratislavskej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku vzal súd do väzby, NAKA ho zadržala v sobotu a je obvinený z objednávky obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy.

10. Finančná správa odmieta, že by eKasa mala dieru, ktorá sa dá jednoducho využívať.

Zaujímavé články:

Vlády Ficovho Smeru (od roku 2006 s krátkou prestávkou až doteraz) profitovali z relatívne vysokého ekonomického rastu, o ktorý sa pričinili najmä nimi kritizované reformy. Tento rast však vôbec nevyužili na rast kvality života ľudí a navyše neustále zhoršovali inštitucionálne prostredie tak, že to do budúcna ohrozí aj udržateľnosť ekonomického rastu, a teda jedinú doteraz úspešnú oblasť, v ktorej sme sa k vyspelým krajinám približovali.

Ivan Mikloš o vývoji postkomunistických krajín. (sme.sk)

 

Na čele advokátskej komory stojí Tomáš Borec, blízky priateľ Roberta Fica a minister jeho druhej vlády. To ešte samo osebe nie je nijaký škandál, no nezostalo len pri tom. Tomáš Borec dnes pôsobí vo viacerých funkciách, do ktorých ho nominovala vláda. Ide o miesta v Bankovej rade Eximbanky či v Dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Fero Múčka o podiele advokátov na skorumpovanom súdnictve. (postoj.sk)

 

Tábor Smeru a extrému už veľmi neklesne, ale ak budú konzervatívci a liberáli rozumní, spoločne ho znovu prevážia. Šanca Slovenska v roku 2020 tak stojí a padá na odmietnutí kultúrnych vojen a rozpoznaní priorít. Nehľadajme víťaza volieb, hľadajme zodpovednosť a trochu pokory. 

Štefan Hríb o voľbách. (tyzden.sk)

Citát:

Môj otec by v živote také niečo neurobil.

Karolína Kočnerová tak reagovala na tvrdenie Petra Tótha, že si jej otec objednal vraždu.

Shooty:

Odkaz MMŠ:

Posledné slovo Braňa Bezáka:

Slovo amatér sa často používa ako odsudok. Hlavne v situáciách, keď očakávame kvalitu a výkon, takpovediac, profesionálny. Pričom amateur vo francúzštine znamená milovník, teda niekto, kto sa venuje nejakej činnosti zo srdca a s láskou.

Pozorujúc dnešné predstavenie s názvom Zaľudia sa pridávajú k paktu o neútočení, som si v duchu hovoril: Ten Kiska, Truban a Beblavý robia tú politiku zo srdca a s láskou. Len či to bude toho 29. februára stačiť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie