Denník N

Nedovolia nám vidieť, ako by sa rozhodli ostatní. Ako iracionálne správanie voličov nahráva Dankovi

Foto - TASR
Foto – TASR

Cieľom Dankovej novely je, aby ostatní voliči nevideli, ako málo ľudí plánuje voliť SNS, čím by prišli o ďalších voličov.

Autorka je behaviorálna konzultantka, Mindworx

Dankova novela zákona, ktorá presadila 50-dňové moratórium na zverejňovanie prieskumov preferencií politických strán pred voľbami, je dobrým riešením pre strany, ktoré sa o svoj politický výtlak nemusia obávať.

Dankova SNS však do tejto skupiny nepatrí, podľa prieskumu AKO z minulého mesiaca by získala 6,4 percenta. Prečo teda pár mesiacov pred voľbami presadil to, že sa preferencie jeho ani iných politických strán nebudú môcť publikovať?

Na Dankov krok sa pozrime očami behaviorálnej ekonómie – vedy o tom, ako sa rozhodujeme a čo ovplyvňuje naše správanie.

Sociálne schválenie a stádovitosť

Jedným z princípov, ktorý vysvetľuje naše často iracionálne správanie v situácii neistoty, je sociálne schválenie. Ide o sklon riadiť sa tým, ako sa rozhoduje väčšina, obzvlášť tá, ktorá sa nám podobá.

Minulú jar nahrávalo sociálne schválenie protestom Za slušné Slovensko – čoraz väčšia masa priťahovala ešte väčší dav. Piatkové protesty na bratislavskom námestí SNP v priebehu niekoľkých týždňov narástli a postupne sa do nich zapájali aj sprvu vlažnejší protestujúci. Ovplyvnilo ich to, čo robila veľká skupina ostatných.

Fungovala tu mentálna skratka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behaviorálna ekonómia

Človek

Veda

Teraz najčítanejšie