Vraveli, že deti neveriacich sú štedrejšie. Pre chybu však štúdiu stiahli, vedci sa ospravedlnili

Očistné mechanizmy vo vede zafungovali.
Štúdiu, podľa ktorej sú deti neveriacich rodičov štedrejšie a menej trestajú, stiahli. V praxi to znamená, že ide o chybný článok, na ktorý sa vedci nebudú ďalej odvolávať.
Pôvodný článok vyšiel pred štyrmi rokmi a písal o ňom aj Science, The Guardian, The Economist či Denník N.
Experiment skúmal správanie detí, ktoré vyrastali buď v náboženskej, alebo sekulárnej rodine. Deti pochádzali zo šiestich krajín – zo Spojených štátov, z Kanady, Jordánska, Turecka, Južnej Afriky a Číny – a ich úlohou bolo podeliť sa s anonymným spolužiakom o nálepky, ktoré dostali ako darček na hranie.
Vedci vychádzali z presvedčenia, že väčší počet darovaných nálepiek značí milé a prosociálne správanie dieťaťa. Ako sa ukázalo, deti zo sekulárnych rodín boli najšľachetnejšie a s kamarátmi sa o nálepky delili najviac. Navyše, také deti „nastavili druhú tvár“ a menej trestali za drobné prehrešky ako deti z kresťanských a moslimských rodín.

Napísali opravu pôvodnej štúdie
Uvedené zistenia však boli v rozpore s dlhodobým výskumom psychológa Azima Shariffa z univerzity v Britskej Kolumbii, podľa ktorého sa veriaci správajú altruisticky a vľúdne – darujú krv, pomáhajú ľuďom bez domova alebo dávajú peniaze na charitu.
Shariff preto požiadal hlavného autora pôvodnej štúdie neurovedca Jeana Decetyho, aby sa s ním podelil o dáta, z ktorých vychádzali pri písaní článku. Decety mu obratom vyhovel.
Shariff a jeho kolegovia si vďaka tomu všimli, že autori pôvodnej štúdie sa