Denník N

Ekonomický newsfilter: Sakovej nečakaný súper v boji o ešpézetky je podnikateľ Lakatoš

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobrý deň, prinášame vám ďalší stručný prehľad diania v ekonomike a biznise. Dnes je to 1188 slov na 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Predražené ešpézetky majú pokračovanie: Obstarávanie ide kontrolovať ÚVO

Slovensko vyše 20 rokov platí za evidenčné značky motorových vozidiel výrazne viac, ako je obvyklé. Kým v Česku stojí tabuľka necelé dve eurá, slovenské ministerstvo vnútra platí monopolne zazmluvnenému dodávateľovi 9 eur.

Napraviť sa to dalo aspoň tohto roku, keď starý kontrakt vyprší. Ministerstvo však novú súťaž opäť vypísalo neskoro a navyše s podmienkami, ktoré najmenej dvaja relevantní dodávatelia označili za diskriminačné.

Čo hovoria o súťaži:

  • Komplikovanosť záruk, pokút či lehôt znamená, že nemáte priebeh dodávky pod kontrolou. Aj keď spoľahlivo dodávate, môžete byť neprimerane potrestaný, tvrdí firma SPM, ktorá vyrába značky pre českú vládu.
  • Viaceré podmienky sú diskriminačné a ich cieľom je vytlačiť z tendra konkurenciu, hovorí nemenovaná firma, ktorá patrí medzi najväčších európskych výrobcov.
  • Obe firmy sa rozhodli nenamietať súťaž na Úrade pre verejné obstarávanie, pretože ešte aj to považujú za stratu energie.

Jeden nespokojný sa predsa prejavil: Úrad sa napriek tomu chystá na kontrolu na podnet podnikateľa Jána Lakatoša, ktorý má o zákazku záujem už vyše 20 rokov. S ponukou na spoločnú účasť v súťaži oslovil 4 významné európske firmy, no všetky ho odmietli s tým, že nevedia splniť špecifické podmienky tendra.


2. Miniodvody si platia tri štvrtiny živnostníkov. Problém je, že to nepovažujú za problém

V roku 2017 si minimálne odvody platilo 72 % samostatne zarábajúcich, vlani to už bolo 75 %, dovedna vyše 141-tisíc ľudí.

Prečo si platia minimum:

  • Odvody sú prepojené so základom dane, ktorý si ľudia optimalizujú, a navyše živnostníci dostali možnosť zvýšiť si paušálne výdavky
  • Na živnostiach je aj množstvo príslušníkov profesií, pri ktorých sa nevyžaduje typické ekonomické a podnikateľské myslenie
  • Výška odvodov je zároveň naviazaná na priemernú mzdu, tá sa na Slovensku rýchlo zvyšuje, rýchlo rastú aj povinné odvody. Ľudia potom nemajú žiadnu motiváciu ešte ďalej si ich dvíhať.

Ako sa deformuje systém:

  • Vytláčanie zamestnancov na živnosti je pre firmy výrazne výhodnejšie ako zamestnávanie.
  • Zavedenie a tohto roku navyše ešte aj zvýšenie minimálnych dôchodkov rozvracia celý systém zásluhovosti. Platiť vyššie odvody sa nevyplatí, pretože rozdiely v dôchodkoch medzi tými, ktorí platia veľa a ktorí platia minimum, je už nezaujímavý.
  • Odvody do dôchodkových fondov, ktoré sú formou poistenia na dôchodok a ovplyvňujú výšku budúcich penzií, sú previazané so zdravotným poistením. To je však v princípe daňou, pretože rôzna výška týchto odvodov nijako neovplyvňuje rozsah plnenia zo strany poisťovní.

Prečo je problém verejných financií vážny: Nedostatočné dotovanie fondov Sociálnej poisťovne nevyhnutne musí viesť k okliešťovaniu dôchodkového poistenia na systém nízkych sociálnych dôchodkov.

Problém je, že Slovensko sa nemôže spoľahnúť ani na iné zabezpečenie ľudí v penzii. Štát nerozvíja ďalšie dôchodkové piliere, nevedie široké vrstvy slabo dôchodkovo poistených občanov k investovaniu a nepodporuje zvyšovanie finančnej gramotnosti.


3. Kauza eKasy naberá nové rozmery

Po opakovanom odkladaní spustenia evidencie tržieb a DPH formou eKasy sa včera objavil nový problém.

Etickí hekeri „z firmy Nethemba”“ systém eKasy prelomili a ukázali, ako sa podľa nich dá jednoducho a vo veľkom zneužívať.

Tvrdia, že keďže medzi registračnou pokladnicou a dátovým úložiskom nie je komunikácia zašifrovaná, možno tlačiť doklady pre zákazníka, ktoré systém nikdy neodošle na finančnú správu. Alebo môže opakovane tlačiť ten istý doklad, ktorý si môže dávať do evidencie viac podnikateľov.

Čo na to finančná správa: Tvrdí, že hekeri neobjavili chybu, ale protizákonne odpojili chránené dátové úložisko. Tým podľa daniarov len oddialili zistenie o prípadných únikoch tržieb do času, kým sa podnikateľ na systém znova napojí.

Prečo je eKasa málo dôveryhodná:

  • systém má obmedziť daňové podvody, namiesto registračných pokladníc zavádza online napojenie na finančnú správu „s výraznými benefitmi pre podnikateľov“
  • do systému sa mali napájať pokladnice od apríla s tým, že od júla mali byť online kasy povinné
  • namiesto výrazných benefitov však podnikatelia pociťovali značný diskomfort, systém ani dodávatelia pokladníc neboli včas pripravení a ostrý štart sa musel odložiť na 1. januára 2020
  • nábeh a udeľovanie licencií pre výrobcov pokladníc a ich súčastí sprevádzajú podozrenia z klientelizmu

Prečo brať aj nález hekerov opatrne:

  • etickí hekeri zvyčajne svoje zistenia najskôr oznámia prevádzkovateľom a dajú im potrebný čas, aby mali možnosť problém odstrániť
  • takúto činnosť spravidla nespájajú s menom svojej firmy alebo so značkou, pretože cieľom nie je ich promotion
  • problematické je aj tvrdenie o jednoduchosti prekonania bariéry. Emulátor, ktorý vytvorili, vyžaduje pokročilé znalosti technológií.

4. O2 bleskovo začala prepájať svoj biznis s médiami 

Keď pred pár dňami šéf mobilného operátora O2 Peter Gažík hovoril o potrebe neustále sa vedieť odlíšiť od konkurencie, nepovedal nič konkrétnejšie najskôr preto, že predvianočný trh je tradične hlavným bojiskom operátorov o zákazníkov.

Dnes prichádza O2 s prekvapujúcou novinkou: do paušálov zabudoval nielen veľké balíky dát na najbežnejšie aplikácie (Facebook, Instagram, WhatsApp, Viber, TikTok, Gmail, Waze, Google Maps), ale do väčšiny svojich prémiových paušálov zabudoval aj ponuku obsahu – predplatné na svoju televíziu O2 TV, videokanál HBO Go, hudobný Tidal alebo denníky Sme a N.

Prečo práve médiá: Telekomy sa masívne presúvajú od hlasových služieb k dátam. Majiteľom O2 je skupina PPF Petra Kellnera, ktorá od amerického majiteľa AT&T kupuje sieť televíznych staníc CME s Novou a Markízou. Argumentuje pritom práve tým, že jej ide o rozvíjanie telekomunikačného a mediálneho biznisu.


5 . Mesto trabantov začína novú éru VW

Včera sa začala ofenzíva koncernu Volkswagen na trhu elektromobility. Ako štartovací bod si pre ňu vybral východonemeckú fabriku v Zwickau, ktorá sa pôvodne zapísala do histórie výrobou voľakedy ľudových a dnes už kultových trabantov. Novou misiou Zwickau je urobiť ľudovými elektromobily.

Fabrika začala sériovú výrobu  modelu ID.3, prvého na novej platforme MEB. Na budúci rok má úlohu vyrobiť 100-tisíc elektrických áut, no koncern chce už v roku 2022 vyrábať milión elektromobilov a do roku 2025 sa plánuje stať svetovým lídrom elektromobility.

ID.3 má prísť na európsky trh v lete 2020, cena štartuje pod hranicou 30-tisíc eur. VW však platformu MEB postavil s cieľom dostať sa pod 20-tisíc eur.

Ako sa to týka Slovenska: VW Slovensko medzi ôsmimi fabrikami vybranými pre elektromobilitu nie je.

Na novú platformu budú postupne prechádzať nemecké závody v  Emdene, Hannoveri a Drážďanoch a okrem nich aj Mladá Boleslav,  čínske fabriky v Antingu a Fošane a americká Chattanooga.

Bratislava má inú úlohu. Koncern vie, že elektromobily spočiatku nebudú generovať dostatok hotovosti, preto zároveň plánuje výrazne zvýšiť aj produkciu na trhu žiadaných a drahších SUV, aké sa vyrábajú práve na Slovensku.


6. Dohoda o voľnom obchode RCEP by mohla zastrešiť polovicu ľudstva

Najväčšiu dohodu o voľnom obchode v ázijsko-pacifickom regióne má na budúci rok uzavrieť 15 krajín. Dohodli sa na tom na rozšírenom samite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v thajskom Bangkoku a predbežne hovoria o podpise vo februári.

Prečo sa zatiaľ dohodli len, že sa dohodnú: Na stretnutí bolo 16 štátov, India však má obavy, že na toto partnerstvo (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP) doplatia jej malé a stredné firmy, ktoré nebudú vedieť čeliť záplave lacnej čínskej produkcie.

Lídri sa na samite dohodli, že sa do budúceho roka pokúsia vyriešiť rozpory, aby RCEP vytvorila najväčší obchodný blok na svete, na ktorý by pripadalo vyše 30 % súčasného svetového HDP, ale až polovica obyvateľov planéty.

Ako to môže ovplyvniť zvyšok sveta: Tak ako obchodná vojna medzi USA a Čínou poškodzuje nielen oboch aktérov, prepojenie trhov Ázie a Pacifiku by zasa mohlo priniesť globálnej ekonomike pozitívny impulz. Najväčšou výhrou by však bolo, samozrejme, pre Čínu.


Za vaše predplatné

Osem vecí, ktoré by sme sa mali naučiť od inteligentných ľudíSimon Kuper z Financial Times o svojich stretnutiach s podnetnými osobnosťami

Dlhopisy rozhodne nie sú zázračnou investíciou – Pavel Škriniar a jeho druhá časť seriálu o investovaní

Dlžníci už zistili, že pri konkurzoch sú veritelia pasívni – rozhovor Martiny Klásekovej s konkurznou správkyňou Hanou Sopko

Živnostníci neriešia budúce penzie a minimálny dôchodok ich v tom ešte utvrdí – Zuzana Kollárová o platení odvodov a aktuálnej penzijnej novele

Dôvera amerických CEO sa prudko prepadla – Vladimír Vaňo o prieskume americkej neziskovej agentúry The Conference Board


Bonus od Shootyho:

Karikatúra Shooty / kalendár Profesia.sk 2015

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Iné podcasty Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie