Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Sakovej nečakaný súper v boji o ešpézetky je podnikateľ Lakatoš

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ford logo Spoľahnite sa – vo Forde máme dostatok dodávok pre vaše podnikanie. Príďte si pre novú dodávku ešte dnes!


Dobrý deň, prinášame vám ďalší stručný prehľad diania v ekonomike a biznise. Dnes je to 1188 slov na 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Predražené ešpézetky majú pokračovanie: Obstarávanie ide kontrolovať ÚVO

Slovensko vyše 20 rokov platí za evidenčné značky motorových vozidiel výrazne viac, ako je obvyklé. Kým v Česku stojí tabuľka necelé dve eurá, slovenské ministerstvo vnútra platí monopolne zazmluvnenému dodávateľovi 9 eur.

Napraviť sa to dalo aspoň tohto roku, keď starý kontrakt vyprší. Ministerstvo však novú súťaž opäť vypísalo neskoro a navyše s podmienkami, ktoré najmenej dvaja relevantní dodávatelia označili za diskriminačné.

Čo hovoria o súťaži:

 • Komplikovanosť záruk, pokút či lehôt znamená, že nemáte priebeh dodávky pod kontrolou. Aj keď spoľahlivo dodávate, môžete byť neprimerane potrestaný, tvrdí firma SPM, ktorá vyrába značky pre českú vládu.
 • Viaceré podmienky sú diskriminačné a ich cieľom je vytlačiť z tendra konkurenciu, hovorí nemenovaná firma, ktorá patrí medzi najväčších európskych výrobcov.
 • Obe firmy sa rozhodli nenamietať súťaž na Úrade pre verejné obstarávanie, pretože ešte aj to považujú za stratu energie.

Jeden nespokojný sa predsa prejavil: Úrad sa napriek tomu chystá na kontrolu na podnet podnikateľa Jána Lakatoša, ktorý má o zákazku záujem už vyše 20 rokov. S ponukou na spoločnú účasť v súťaži oslovil 4 významné európske firmy, no všetky ho odmietli s tým, že nevedia splniť špecifické podmienky tendra.


2. Miniodvody si platia tri štvrtiny živnostníkov. Problém je, že to nepovažujú za problém

V roku 2017 si minimálne odvody platilo 72 % samostatne zarábajúcich, vlani to už bolo 75 %, dovedna vyše 141-tisíc ľudí.

Prečo si platia minimum:

 • Odvody sú prepojené so základom dane, ktorý si ľudia optimalizujú, a navyše živnostníci dostali možnosť zvýšiť si paušálne výdavky
 • Na živnostiach je aj množstvo príslušníkov profesií, pri ktorých sa nevyžaduje typické ekonomické a podnikateľské myslenie
 • Výška odvodov je zároveň naviazaná na priemernú mzdu, tá sa na Slovensku rýchlo zvyšuje, rýchlo rastú aj povinné odvody. Ľudia potom nemajú žiadnu motiváciu ešte ďalej si ich dvíhať.

Ako sa deformuje systém:

 • Vytláčanie zamestnancov na živnosti je pre firmy výrazne výhodnejšie ako zamestnávanie.
 • Zavedenie a tohto roku navyše ešte aj zvýšenie minimálnych dôchodkov rozvracia celý systém zásluhovosti. Platiť vyššie odvody sa nevyplatí, pretože rozdiely v dôchodkoch medzi tými, ktorí platia veľa a ktorí platia minimum, je už nezaujímavý.
 • Odvody do dôchodkových fondov, ktoré sú formou poistenia na dôchodok a ovplyvňujú výšku budúcich penzií, sú previazané so zdravotným poistením. To je však v princípe daňou, pretože rôzna výška týchto odvodov nijako neovplyvňuje rozsah plnenia zo strany poisťovní.

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Podcasty Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie