Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O príčinách populizmu a ústupu liberálnej demokracie v strednej a východnej Európe

Figuríny poľského lídra Kaczyńského a jeho maďarského spojenca Viktora Orbána ozdobené nápisom „Pravé diktatúry“ na nemeckom karnevale. Ilustračné foto – AP
Figuríny poľského lídra Kaczyńského a jeho maďarského spojenca Viktora Orbána ozdobené nápisom „Pravé diktatúry“ na nemeckom karnevale. Ilustračné foto – AP

Medzi autoritárskym nacionalizmom a komunizmom je veľký rozdiel, lebo nacionalisti nemajú univerzálnu ideu.

Jeden z najvýznamnejších znalcov východnej Európy v súčasnosti politológ Ivan Krastev napísal spolu so švédskym kolegom Stephenom Holmesom knihu o vývoji v postkomunistickej Európe po roku 1989 s názvom The Light that Failed. Kniha vyvolala veľkú pozornosť, lebo prináša nový pohľad na náš región a vysvetľuje súčasnú vlnu populizmu a odklonu od liberálnej demokracie.

V tomto rozhovore pre portál Eurozine Krastev vysvetľuje príčiny tohto vývoja. Postkomunistické štáty sa po roku 1989 dobrovoľne rozhodli „imitovať“ Západ a budovať liberálnu demokraciu. Lenže „byť imitátorom vo svete, kde sa cení originalita, je ponižujúce“, hovorí Krastev.

Keďže väčšina z týchto štátov nemala demokratickú minulosť a nemala teda na čo nadviazať, rozhodli sa, že už nebudú „kopírovať“, ale pôjdu vlastnou cestou. To hovorí Viktor Orbán alebo Jaroslaw Kaczyński. Krastev zdôrazňuje, že za tento vývoj by sme nemali viniť Rusko, ktoré sa ho síce nepochybne snaží ovplyvniť, ale zdroje odklonu od liberálnej demokracie sú naše domáce.

Po roku 1989 tu bola veľká nádej, že každý môže byť po páde komunizmu v liberálnej demokracii víťazom. Ukázalo sa, že to nie je pravda, čo je jedna z príčin frustrácie väčšiny.

Paradoxom revolúcií v roku 1989 je to, že víťazi utekajú na Západ a porazení zostávajú doma. Obvykle to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie