Denník N

Nemohol ho prestať hrať. Tetris vynašiel sovietsky inžinier na počítači s pamäťou kalkulačky

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Rusi ho medzi sebou šírili na disketách, aby sa nakoniec dostal do všetkých počítačov a stiahlo si ho pol miliardy ľudí. Tetris oslavuje 35 rokov.

Vznikol úplne nečakane. V Sovietskom zväze na počítači, ktorý mal menej pamäte ako dnešná kalkulačka. Softvérový inžinier Alexej Pažitnov chcel stroj Elektronika 60 len otestovať a zvolil si na to hru svojho detstva.

Jednoduché puzzle malo len zistiť, aký výkonný je tento počítať, a, samozrejme, malo mu tiež poskytnúť trochu zábavy.

Pažitnov v roku 1984 vôbec netušil, že jeho hra s názvom Tetris bude jednou z najúspešnejších hier všetkých čias.

Tetra a tenis

Známa logická hra je založená na geometrických tvaroch, ktoré padajú zvrchu na hracie pole a hráč ich musí usporiadať tak, aby nimi vyplnil všetky medzery.

Pažitnov, ktorý v tom čase pôsobil ako softvérový inžinier na moskovskej Akadémii vied Sovietskeho zväzu, sa inšpiroval klasickou stolnou hrou s názvom pentomino určenou pre dvoch hráčov. Tí majú zo skupiny dvanástich rôznych útvarov vytvoriť päť rovnakých štvorcov tak, aby ich strany splývali so stranami šachovnice. Štvorce sa pritom nesmú prekrývať ani vyčnievať a musia na seba nadväzovať celými stranami. Vyhráva ten hráč, ktorého súper už nemôže na drevenú šachovnicu pridať žiadne zo zvyšných pentomín.

Aby Pažitnov svoju novú hru zjednodušil, znížil počet štvorcov na štyri a počet tvarov zredukoval z dvanástich na sedem. Tvoria akoby písmená I, S, Z, O, T, L a J.

Hru nazval Tetris, čo malo odkazovať na grécke číslo štyri – tetra –, a tenis, čo zas bol jeho obľúbený šport.

„Nemohol som túto hru v prototypovej verzii prestať hrať, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie