Denník N

Pavel Hapal: Weiss mi poslal SMS, verím, že sa porozprávame

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nezniesol by som, ak by pri obede alebo večeri hráči s niekým telefonovali, hovorí Pavel Hapal.

Pavel Hapal je už viac než rok hlavným trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie, s ktorou bojuje o postup na Euro 2020. V rozhovore sa dočítate:

  • ako nastavil v reprezentácii pravidlá životosprávy a večierky
  • prečo by hráčov nikdy verejne nekritizoval
  • či pri spoločných obedoch berie hráčom telefóny
  • či by dokázal nepostaviť hráča ako Juraj Kucka alebo Marek Hamšík
  • prečo zmenil rozostavenie reprezentácie na 4-3-3

Keď som vám pred pár dňami napísal SMS a požiadal vás o rozhovor, ihneď ste mi zavolali naspäť a dohodli sme sa. Vždy komunikujete s médiami takto priateľsky a otvorene?

Snažím sa. Pri niektorých médiách je tých otázok priveľa a príliš pravidelne, takže si držím nejaký odstup, ale vždy sa pokúšam na správy alebo telefonáty odpovedať.

Dvaja najúspešnejší tréneri slovenskej reprezentácie vo vzťahu k médiám neraz reagovali veľmi impulzívne. Viete si predstaviť, že by vás nejaká otázka alebo novinový článok rozhodili natoľko, že by ste „vypenili“?

Futbalu sa venujem už veľa rokov a myslím si, že som pokojnejší. Viem, čo ma môže alebo nemôže prekvapiť. S médiami som vždy chcel mať korektné vzťahy; samozrejme, nie vždy sa to podarilo, ale snažím sa o otvorenosť a úprimnosť. Viem, že je to súčasť mojej práce.

Považujete sa za pokojného človeka?

Určite. Vždy som bol pokojnejším typom človeka, aj keď dodnes veci emotívne prežívam. Snažím sa to však riešiť s nadhľadom.

Necítite nervozitu ani pred zápasmi?

Určitú nervozitu cítim. Súvisí s dôležitosťou zápasu; niekedy je väčšia, inokedy menšia, ale dokážem ju vstrebávať a neukazovať navonok. Z mojej pozície by to ani nebolo vhodné, pretože by som vlastnou nervozitou ovplyvňoval mužstvo.

K reprezentácii ste prišli krátko po tom, čo Ján Kozák rezignoval, pretože skupina hráčov porušila životosprávu a večierku. Aké prvé kroky ste urobili v rámci interných pravidiel?

Jasne sme si ich stanovili, jedno z nich súvisí práve so situáciou, ktorá sa udiala za trénera Kozáka. Hráči v žiadnom prípade nesmú opúšťať hotelové zariadenie, pokiaľ nemajú súhlas trénerov a hlavne môj súhlas. Počas zrazov im zvykneme urobiť jeden voľnejší deň, keď môžu opustiť hotel, ale inak bez súhlasu nie. Samozrejme, o všetkých ostatných pravidlách, ktoré sa týkajú požívania alkoholických nápojov alebo večierky, sme sa s hráčmi ani nemuseli baviť. Sú jasné a striktné.

Ako asistent Petra Radu pri českej reprezentácii ste v roku 2009 zažili podobnú situáciu ako Kozák. Českí hráči sa po prehre so Slovenskom vybrali do mesta, celý realizačný tím skončil. Ako si na to spomínate?

Pripomínate dobrú vec, ale nie je úplne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Euro 2020

Rozhovory

Teraz najčítanejšie