Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Brutálne vraždy nemá kto zastaviť, Mexiko smeruje k novému rekordu

Trumpovi zamotal hlavu latinský výraz, Rusko má najmenej slobodný internet v Európe a v Dillí sa nedá dýchať.

Brutálna vražda deviatich ľudí znovu upriamila pozornosť na nekončiacu vlnu násilia v Mexiku.

Tri ženy a šesť detí boli členmi mormónskej komunity a mali aj americké občianstvo. Prípadom sa tak vo veľkom zaoberajú aj médiá v USA.

Čo sa stalo: Vrahovia prepadli tri autá a rozstrieľali ich. Prečo sa to stalo, zatiaľ nie je jasné. Spomína sa aj verzia, podľa ktorej si útočníci mysleli, že drahé SUV-čka patria členom kartelu.

Mormóni však hovoria, že útočníci videli, do koho strieľajú, a vedeli, že nevraždia mafiánov, ale ženy a deti. V minulosti navyše už čelili útokom a vyhrážkam kartelov.

Kým motív nie je jasný, s príčinou je to jednoduchšie. Brutálny útok umožnila aktuálna situácia v Mexiku, kde si štát nedokáže poradiť s drogovými kartelmi.

Rozstrieľané auto mormónskej rodiny. Foto – TASR/AP

Prizerá sa, ako sa mafiáni vraždia medzi sebou a ako zabíjajú civilistov, novinárov či policajtov.

Aký slabý je štát, ukázal aj nedávny škandál, pri ktorom kartely donútili políciu, aby prepustila syna odsúdeného narkobaróna El Chapa.

Odkaz od Trumpa: Trump po najnovšom incidente Mexiku odkázal, že je čas pustiť sa do vojny s kartelmi a USA sú vraj pripravené pomôcť.

Mexiko však už dlhšie poukazuje aj na problém na druhej strane hranice: zbrane, ktorými kartely vraždia, prichádzajú práve zo severu.

70 percent zbraní, ktoré v uplynulých rokoch zhabali v Mexiku, si niekto legálne kúpil v Spojených štátoch a potom ich prepašoval cez južnú hranicu. Aj pri vražde mormónov zrejme boli použité útočné pušky, ktoré sú z USA.

Vojna nebude: Prezident Andrés Manuel López Obrador vojnu proti kartelom odmieta, aj minulosť podľa neho ukázala, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Podcasty Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie