Denník N

7 dobrých správ: Ako ženy vylepšujú mestá? Pozrite sa na Barcelonu

V Barcelone by mali vzniknúť obytné bloky uzavreté pre autá. Foto - BBC
V Barcelone by mali vzniknúť obytné bloky uzavreté pre autá. Foto – BBC

Židovská rodina sa stretla so svojou záchrankyňou z Grécka, Nemecko zvyšuje dotácie na elektromobily a v Košiciach odštartoval beh za chudobných. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Vyhrala súd s exšéfom

Číňanka vystupujúca pod pseudonymom Liu Li strávila minulý rok na súde, kde žalovala svojho bývalého šéfa za sexuálne obťažovanie, píše denník Guardian. Mnohí ju od toho odhovárali a tvrdili, že vedie vopred prehratý boj. Jej bývalý zamestnávateľ bol totiž prominentný a oceňovaný sociálny pracovník, o ktorom však Liu tvrdila, že ju pred štyrmi rokmi v práci napadol.

Jeho obhajoba sa opierala o posty Liu Li na sociálnej sieti, kde písala o hre Monológy vagíny, čo malo podľa jej exšéfa naznačovať, že je otvorená sexuálnym ponukám.

Súd nakoniec rozhodol v prospech Liu Li a nariadil jej bývalému šéfovi, aby sa za svoje správanie ospravedlnil.

Britský denník píše o víťazstve, síce skromnom, ale dôležitom pre hnutie MeToo, ktoré sa rozšírilo aj v Číne, kde vlani viacero žien verejne hovorilo o obťažovaní mužmi vo svojom zamestnaní – či už v médiách, na akademickej pôde alebo v neziskovom sektore.

2. Stretli sa po 70 rokoch

Grékyňa Melpomeni Dina bola len dospievajúcim dievčaťom, keď so svojimi dvoma sestrami ukrývala šesť členov židovskej rodiny Mordochai. Nacisti v tom čase okupovali Grécko a väčšinu Židov poslali do vyhladzovacích táborov.

Po viac ako 70 rokoch sa s rodinou Mordochai stretla opäť v jeruzalemskom pamätníku holokaustu Jad va-šem. Tieto stretnutia bývali v múzeu veľmi bežné, ale toto bude pravdepodobne posledné svojho druhu, píše BBC.

Preživší súrodenci Sarah Janai a Jossi Mor priviedli na stretnutie aj svojich 20 detí a vnúčat.

„Neexistujú slová, ktoré by opísali tento pocit,“ povedala Janai. „Sme príliš dojatí stretnutím.“

Dnes 92-ročná Melpomeni Dina ju s rodinou skrývala u seba doma. „Zachránila celú moju rodinu. Šesť osôb. Neviete si predstaviť, aké nebezpečné to pre ňu bolo, pre jej rodinu, aby nás zachránila… Aby zachránila naše životy.“

V roku 1994 ocenili Dinu titulom Spravodlivý medzi národmi. Ten sa udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktoré prispeli k záchrane Židov pred holokaustom.

3. Nemecko zvýši dotácie na elektromobily

Nemecko zvýši dotácie na elektromobily aj počet nabíjacích staníc, informovala TASR.

Pri elektrických vozidlách s cenou do 40-tisíc eur sa jednorazový príspevok zvýši zo 4000 na 6000 eur. V prípade modelov s cenou vyššou ako 40-tisíc eur stanovila vláda na základe dohody s priemyselníkmi pevný stimul vo výške 5000 eur. Rovnako sa zmena dotácií bude týkať aj hybridných vozidiel, pričom náklady na stimuly sa rozdelia medzi nemeckú vládu a priemysel. Berlín uviedol, že program bude pokrývať 650-tisíc až 700-tisíc vozidiel.

„Posun smerom k e-mobilite nebol nikdy atraktívnejší,“ uviedol podľa agentúry Helge Braun, blízky poradca Merkelovej a vedúci jej kancelárie.

Kým v lete jazdilo na nemeckých cestách len okolo 220-tisíc elektromobilov, Nemecko plánuje do roku 2030 navýšiť ich počet na 7 až 10 miliónov. Podobne chcú rozšíriť aj sieť nabíjacích staníc v krajine. Kým v súčasnosti ich existuje 21-tisíc, za dva roky sa ich počet má viac ako zdvojnásobiť. Vláda chce týmito opatreniami prispieť k redukcii emisií oxidu uhlíka v krajine.

Elektromobil. Ilustračné foto – tasr

4. Ako ženy zlepšili Barcelonu

Ako by vyzerali mestá, keby ich navrhli ženy? Čo všetko by sa zmenilo a hlavne zlepšilo? Britská stanica BBC sa v reportáži pozrela na Barcelonu, ktorú vedie starostka s feministickou agendou. Viac myslí na ženy, ich potreby a tiež ich deti.

Spolupracuje s miestnymi iniciatívami, ktoré navrhujú vylepšenia, napríklad viac toaliet, pretože ženy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie