Denník N

Čo sme robili pred 30 rokmi: Ako Ivan Hoffman zmeškal revolúciu

Ivan Hoffman spieva na mítíngu v Novembri 1989. Reprofoto ČT
Ivan Hoffman spieva na mítíngu v Novembri 1989. Reprofoto ČT

V téme Čo sme robili v roku 1989 zverejňujeme osobné spomienky Martina M. Šimečku a jeho hostí na udalosti a zážitky v priebehu roka, v ktorom padol komunistický režim, hoci takmer nikto nepredvídal, že sa to stane.

Keď zmeškáte vlak, je to nepríjemné, ale spravidla príde ďalší.  Keď zmeškáte revolúciu, je to horšie, lebo ďalšia už vo vašom živote zrejme nepríde. Nie je to fér.

Ivan Hoffman patril do našej redakčnej partie okolo samizdatového časopisu Fragment-K. Chodieval každú nedeľu k nám na záhradu aj s manželkou a dvoma malými dcérami, ale tento novembrový víkend odišiel na niekoľko dní s rodinou niekam na chalupu.

Bol to ten víkend, keď sa začala revolúcia a v nedeľu 19. novembra sa zišli v Umeleckej besede stovky ľudí, z ktorých potom vzišla užšia skupina „revolucionárov“, teda členov vedenia rodiaceho sa hnutia Verejnosti proti násiliu. Tak prebehli prvé dni revolúcie bez Ivana.

Hneď v pondelok doobeda 20. novembra sa táto skupina zišla vo vestibule divadla Malá scéna, ustanovila sa ako „koordinačný výbor“ a zvolila si Jána Budaja za šéfa.

Keď Ivan prišiel konečne do Bratislavy a jeho prvé kroky celkom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čo sme robili v roku 1989

Komentáre

Teraz najčítanejšie