Denník N

Do kampane zasiahne aj Gusto (udalosti týždňa)

Zdroj - KSS
Zdroj – KSS

Radičová, Štrasser, Petková, Vašečka a Janček vyberajú udalosť, prešľap a podcenený moment týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Subjektívne vnímanie stavu spoločnosti je vždy odlišné od tvrdých dát, teda štatistík. Poznanie je však zásadné, pretože veľa vysvetľuje o politických preferenciách a príklonu k tej ktorej strane. Hodnotenie spoločnosti občanmi po roku 1989 potvrdzuje hyperpolarizáciu spoločnosti, dve veľké skupiny ľudí, ktoré vnímajú situáciu odlišne, úplne protikladne. Rozhodujúcim kritériom hodnotenia je vlastná sociálno-ekonomická situácia. Väčšie slobody a informovanosť pozitívne hodnotí len štvrtina občanov. Kritici vnímajú aj zhoršenie v medziľudských vzťahoch, možnosti zamestnania, stav zdravotníctva a školstva. Stav právneho štátu vníma ako problém a konštatuje zhoršenie len jedna desatina občanov. Problémy, ktoré vnímajú občania ako podstatné, však nie sú dominantné témy ani politickej, ani mediálnej scény.

Nespokojnosť, bezmocnosť, beznádej, strach a hnev vyše polovice našej spoločnosti otvára priestor politickej reprezentácii s príklonom k autoritatívnemu režimu. Postup na sociálnom rebríčku je skoro nemožný. A nie je to len problém Slovenska. Len 20 percent občanov v EÚ tvrdí, že prácou a vzdelaním sa dá prepracovať k bohatstvu či dostať sa z chudoby.

Rastie kategória „politikov hnevu“: konflikty medzi makroekonomikou a sociálnou súdržnosťou sú skutočné. Pritom sme svedkami dvoch typov politického rozporu: rozporu identity, ktorý sa týka národnosti a náboženstva, a rozporu príjmu, ktorý sa týka spoločenskej triedy a možnosti sociálneho vzostupu. Populisti čerpajú príťažlivosť z jedného alebo druhého rozporu. V oboch prípadoch existuje jasne vymedzený „iný“, na ktorého je možné nasmerovať hnev. Príťažlivosť populistov spočíva v tom, že dávajú priechod hnevu vylúčených.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Blud týždňa

SNS navrhla, aby ženám, ktoré sa rozhodli podstúpiť interrupciu, povinne púšťali zvuk tlkotu srdca plodu, prednosta gynekologickej kliniky ružinovskej nemocnice Jozef Záhumenský to označil za nebezpečné pre plod a Chromíkova Aliancia za rodinu za to zbiera podpisy na jeho odvolanie. Pán Chromík je nedôsledný. Ženám pred interrupciou treba ukazovať obrázok Lucifera a kotol s vriacou smolou a premietať film Posledná bosorka. Aj pán Chromík by si možno rád pozrel nejaký vhodný film. Čo tak Paranormal Activity?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie