Denník N

Odkaz MMŠ: O škandále v Gruzínsku, kde patriarcha čelí obvineniu z korupcie a sodomie

Patriarcha Ilia II. a gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. Foto - TASR/AP
Patriarcha Ilia II. a gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. Foto – TASR/AP

Pokus o vraždu, obvinenia z ťažkých zločinov cirkevných predstaviteľov či hrozba exkomunikáciou otriasajú gruzínskou spoločnosťou.

Každý národ raz za čas čelí škandálu, ktorý otriasa jeho dôverou v inštitúcie. Na Slovensku o tom vieme svoje, ale podobnou krízou práve prechádzajú Gruzínci, v tomto prípade však ide o pravoslávnu cirkev. Tá má v Gruzínsku veľmi významné postavenie (80 percent Gruzíncov sa k nej hlási) aj vďaka patriarchovi Iliovi II., ktorý je na čele tejto cirkvi od roku 1977 a má 86 rokov. Škandál má viacero rozmerov a jeden z nich spočíva v silnom podozrení, že súčasný premiér sa ho pokúsil zavraždiť.

Reportáž o zauzlenom príbehu, v ktorom hrá rolu aj obvinenie zo sodomie, prináša web rádia Slobodná Európa. „Je to najväčší škandál v dejinách gruzínskej ortodoxnej cirkvi,“ konštatuje analytik Mirian Gamrekelašvili žijúci v Mníchove.

Vypukol pred dvoma týždňami, keď arcibiskup Jakob Jakobišvili vyhlásil v televíznom rozhovore, že súčasný premiér Giorgi Gakharia plánoval ešte ako minister bývalej vlády v roku 2016 patriarchu zavraždiť a do komplotu zatiahol vplyvného gruzínskeho miliardára Bidzina Ivanišviliho.

Premiér vyhlásil na Facebooku, že obvinenie je lživé a že on, rovnako ako všetci Gruzínci, „stojí za patriarchom“.

Arcibiskup Jakobišvili však trvá na svojom a tvrdí, že plánovači atentátu už mali pripraveného aj nástupcu patriarchu, arcibiskupa Šio Mujiriho, ktorý má dobré vzťahy s ruskou pravoslávnou cirkvou. Táto informácia je v Gruzínsku výbušná, pretože Gruzínci považujú Rusov za úhlavných nepriateľov.

Úrad patriarchu vydal vyhlásenie, v ktorom sa píše, že obvinenia „vyvolávajú vo verejnosti úzkosť“ a sú útokom nielen na cirkev, ale aj na celý štát.

Lenže arcibiskup Jakobišvili svojím vyhlásením Gruzíncom pripomenul staršiu kauzu z roku 2017, keď na letisku v Tbilisi polícia zatkla pravoslávneho kňaza Giorgia Mamaladzeho a našla u neho kyanid. Mamaladze mal namierené do Berlína, kde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie