Denník N

Novým nepriateľom opozície je „blbá nálada“. Ľudia sú otrávení a ťažko sa nadchýnajú pre zmenu

Záber z októbrového protestu Za slušné Slovensko. Foto N - Tomáš Benedikovič
Záber z októbrového protestu Za slušné Slovensko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Posledné týždne sú plné frustrácie a zloby viditeľnej na každom kroku, vraví sociológ Michal Vašečka. „Opozícii ani občianskej spoločnosti sa nedarí vyvolať vlnu pozitívnej zmeny, aká tu bola v roku 1998, alebo ešte pred rokom a pol,“ hovorí.

Ak by ste sa v týchto týždňoch stretli s ľuďmi zo zákulisia niektorých opozičných politických strán, povedali by vám, že necelé štyri mesiace pred parlamentnými voľbami sa potýkajú s fenoménom, s ktorým ešte pred pol rokom veľmi nerátali.

Po župných či komunálnych voľbách v rokoch 2017 a 2018, alebo v marci po víťazstve Zuzany Čaputovej, videli v časti spoločnosti veľkú túžbu po zmene, ktorá sa spájala s vierou, že zmena vlády je možná. No na jeseň akoby optimizmus priaznivcov opozície vyprchal.

Stranám to naznačujú prieskumy či skupinové rozhovory. Viac-menej otvorene o tom hovoria aj ich lídri. „Asi všetci cítime v spoločnosti určitú skepsu alebo beznádej,“ hovoril na tlačovej konferencii k opozičnému paktu o neútočení líder koalície PS/Spolu Michal Truban.

„Cítime to nielen

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie