Denník N

Bežci mali nižší výskyt rakoviny. Aj 35 minút fyzickej aktivity denne znížilo výskyt depresie

Foto – Jan Kolar/VUI Designer/unsplash.com/
Foto – Jan Kolar/VUI Designer/unsplash.com/

Riziko smrti bežcov na kardiovaskulárnu chorobu bolo nižšie o 30 percent a riziko smrti na rakovinu o 23 percent. Pohyb má priaznivé účinky aj na emócie a kognitívne (intelektuálne) funkcie.

Fyzická aktivita významným spôsobom znižuje riziko výskytu depresie aj medzi ľuďmi, ktorí majú na ochorenie genetickú predispozíciu.

Vyplýva to zo štúdie uverejnenej tento mesiac vo vedeckom magazíne Depression & Anxiety.

Jej autori píšu, že ak ľudia cvičia niekoľko hodín týždenne, riziko diagnózy depresívnej epizódy významne klesá.

Fungoval tanec aj joga

Do výskumu bolo zapojených takmer 8-tisíc ľudí zapísaných v Partners Healthcare Biobank, čo je bostonská biobanka určená na skúmanie vplyvu génov, životného štýlu a ďalších faktorov na zdravie a choroby.

Pacienti vyplnili obsiahly dotazník o životnom štýle vrátane fyzickej aktivity. Vedci ich sledovali dva nasledujúce roky a zaujímali sa o akúkoľvek diagnózu spojenú s depresiou.

Zistili, že cvičenie znižuje riziko depresie. Efekt sa prejavil aj na pacientoch s genetickou predispozíciou na ochorenie. „Naša štúdia presvedčivo ukazuje, že ak ide o depresiu, gény nie sú osudom. Fyzická aktivita ľudí, ktorí sú z genetického hľadiska zraniteľní, môže zabrániť vzniku depresívnych epizód v budúcnosti,“ povedala v správe univerzity hlavná autorka štúdie Karmel Choiová z Harvardu.

„V priemere okolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Príroda

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie