Denník N

Vošli ste do miestnosti a zabudli ste, po čo ste išli? Vedci skúmali, ako funguje pamäť

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Mozog je trénovaný tak, že si spája epizódy pamäti s konkrétnym fyzickým priestorom. Keď prejdeme do inej miestnosti, predpokladá sa, že človek je na nejakej novej etape a tú predchádzajúcu uzavrie. Reťaz udalostí sa preruší.

Autor pracuje v IT

Vošli ste do miestnosti a zabudli ste, po čo ste išli? Úkaz je spájaný s odlišnými priestormi, ktoré obývame. Rôzne štúdie ukázali, že schopnosť uchovávať informácie o predmete klesá, ak prejdeme cez dvere. No ak rovnakú vzdialenosť prejdeme stále v jednom a tom istom priestore, ktorý nie je oddelený dverami do viacerých izieb, schopnosť uchovať informácie to neovplyvní.

Deje sa to nielen v reálnom svete, ale aj v tom virtuálnom. Štúdia z roku 2011 uvádza príklad s účastníkmi, čo hrali trojrozmernú hru, v ktorej prechádzali do iných miestností. Experiment ukázal, že k zhoršeniu pamäti došlo aj v tomto prípade.

Pamäť ako tok informácií

Cieľom ďalších výskumov bolo zistiť, či sa pamäť zhoršuje v závislosti od stupňa zahĺbenia sa do činnosti. Preto skúmali viaceré premenné, napríklad vplyv oblečenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Teraz najčítanejšie