Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Johnson sa pred voľbami obáva správy tajných služieb

Boris Johnson. Foto - TASR/AP
Boris Johnson. Foto – TASR/AP

V USA sa naplno rozbehol impeachment Trumpa, v Latinskej Amerike padol symbol ľavice a v Iraku pokračujú protesty.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

Je to hanba, nevysvetliteľné a škodlivé. Tak Hillary Clintonová komentovala rozhodnutie britskej vlády zablokovať zverejnenie správy tajných služieb o ruskom vplyve na britskú politiku.

O čo ide: Správa, ktorá obsahuje obvinenia zo špionáže, subverzie a zasahovania do volieb, je hotová od marca tohto roka. Boris Johnson ju videl ešte v polovici októbra.

Hlavné britské spravodajské služby na nej pracovali 18 mesiacov a podľa britských médií zozbierali dôkazy týkajúce sa ruských pokusov ovplyvniť britské referendum o odchode z EÚ aj voľby v roku 2017.

Video: Hillary Clintonová o rozhodnutí nezverejniť správu (zdroj: BBC)

Prečo ju taja: Britská opozícia tvrdí, že vláda ju nechce zverejniť tesne pred predčasnými voľbami, pretože by mohla poškodiť konzervatívcov. V správe by malo byť zmapované aj to, ako Konzervatívna strana dostávala peniaze od ruských milionárov.

Boris Johnson tvrdí, že potrebuje čas, aby si ju preštudoval pred schválením a aby prešla zložitým preverovaním, čo je slabý argument aj podľa konzervatívneho denníka The Times.

Jeho expertný tím to už totiž dávno urobil zaňho a podľa BBC už všetky bezpečnostné zložky a úrady schválili to, aby sa dostala na verejnosť.

Fragmenty správy už zverejnil Sunday Times, vďaka čomu sme sa dozvedeli zopár mien ruských milionárov, ktorí štedro financovali Konzervatívnu stranu.

O koho ide? Je medzi nimi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie