Denník N

Trénoval ho otec, keď sa vrátil z bane. David Villa končí

David Villa (vpravo) a Eric Abdidal s trofejou pre víťaza európskeho Superpohára. Foto - TASR/AP
David Villa (vpravo) a Eric Abdidal s trofejou pre víťaza európskeho Superpohára. Foto – TASR/AP

David Villa oznámil, že budúci mesiac ukončí kariéru. Bude to po tom, ako sa skončí sezóna v japonskej J-League, kde momentálne nastupuje za Vissel Kobe.

S futbalom sa tak rozlúči jeden z najlepších útočníkov 21. storočia, a s 59 gólmi v 98 zápasoch najlepší strelec v histórii španielskej reprezentácie, s ktorou vyhral Euro 2008 aj MS 2010.

37-ročný zakončovateľ, ktorého prezývajú „El Guaje“ (v astúrčine „dieťa“), pomohol k víťazstvu na majstrovstvách sveta piatimi gólmi a strelecky spolu s Fernandom Torresom ťahal Španielsko v čase najväčších úspechov pod vedením trénera Luisa Aragonésa a neskôr Vicenteho Del Bosqueho.

Hoci Villa na vrchole svojej formy patril k najlepším útočníkom planéty, vždy ho považovali za veľmi pracovitého a skromného hráča.

Keď sa ho neskôr počas pôsobenia v americkej MLS spýtali, či ho nemrzí, že neskóroval pri výhre svojho New Yorku City proti Chicagu Fire (4:3), odpovedal: „Dávam góly za svoj tím, nie za Davida Villu. Chápal som to takto počas celej svojej kariéry. Chcem vyhrať každý zápas.“

„Futbal bol pre mňa omnoho viac, ako som kedysi dúfal. Keď som o ňom ako dieťa sníval, nikdy by som nemohol predpokladať takéto úžasné veci,“ povedal v rozhovore pre CNN Villa k úspechom na medzinárodnej úrovni. Villa pridal aj víťazstvo v Lige majstrov s Barcelonou (v roku 2011) a tri španielske tituly – dva v Barcelone (2011 a 2013) a jeden s Atléticom Madrid (2014).

Otec videl niečo špeciálne

„Tvrdo som pracoval a bojoval, aby som sa dostal tam, kde som. Ľudia okolo mňa sa veľmi obetovali, aby mi pomohli,“ pokračoval.

Hoci to najskôr znie ako klišé, Villa by sa zrejme nikdy nestal profesionálnym futbalistom bez obrovskej podpory otca Josého Manuela, ktorý pracoval ako baník v malom meste Tuilla na severe Španielska.

„Keď som bol malý, v jednu noc sa stala nehoda v bani a vypukol tam požiar. Keď sme sa zobudili, počuli sme, že otec

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie