Denník N

Vyhorieť sa dá nielen v práci, čoraz častejšie sa hovorí o vyhoretých rodičoch

Ilustračné foto - Flickr.com/Maystar Lavi
Ilustračné foto – Flickr.com/Maystar Lavi

Ste ako Charlotte, ktorá rozvážala deti do škôl a na krúžky, snažila sa, aby mali vždy navarené a aby si našla čas porozprávať sa s nimi? Dajte si pozor, aby ste nevyhoreli ako ona.

Presne 45 rokov pozná svet výraz vyhorenie (burnout). Ako prvý ho použil americký psychológ Herbert J. Freudenberger v článku pre vedecký časopis Journal of Social Issues, v ktorom publikoval svoje pozorovania dobrovoľníkov pracujúcich v bezplatnej klinike pre drogovo závislých, kde aj on sám pôsobil.

Opisoval ich únavu, bolesti hlavy, nespavosť, slabé sebaovládanie vedúce k prejavom hnevu a nepružné, rigidné myslenie. Tieto symptómy pripisoval tomu, že išlo o veľmi náročnú, vypätú prácu, v ktorej dobrovoľníkom chýbala spätná väzba od klientov a výsledok často nezodpovedal vynaloženému úsiliu.

Neskôr termín „vyhorenie“ rozšírili viacerí psychológovia a dnes sa o tomto stave emocionálneho, fyzického a mentálneho vyčerpania spôsobeného nadmerným a dlhotrvajúcim stresom v práci vie pomerne dosť. Nielen medzi odborníkmi, ale vďaka popularizácii aj vo verejnosti.

Nedá sa dať výpoveď

Vyhorieť však človek nemusí len v práci. Nadmerné, zhoršujúce sa vyčerpanie sprevádzané pocitmi, že už sa to nedá ďalej takto „ťahať“, môže spôsobiť aj rodičovstvo. A kým toxickej práci či kolektívu sa dá vyhnúť výpoveďou, s rodičovstvom to nie je také ľahké.

Výskumníčky z belgickej Katolíckej univerzity Isabelle Roskamová a Moira Mikolajczaková zverejnili minulý rok štúdiu, v ktorej opísali prípady „vyhoretých rodičov“, a našli veľa spoločných čŕt s príbehmi, keď ľudia vyhoreli v práci.

Neplatí však, že kto je vyhoretý v práci, cíti to tak aj doma a naopak. „Rodič môže cítiť, že nevie nadviazať spojenie so svojimi deťmi, a zároveň môže dobre fungovať v práci. A môže byť taký zavalený prácou a vystresovaný z nej, že je nevrlý ku klientom, ale stále sa rád vracia domov a stará sa o deti,“ povedala v New York Times Roskamová. Upozornila však na to, že ak sa vyhorenie nezačne riešiť, má tendencie otráviť celý život.

Podľa nej a jej kolegyne sa dá odhadovať, že v populácii je od 2 do 12 percent rodičov trpiacich syndrómom vyhorenia. Ich príbeh môže vyzerať aj tak, ako ho opísala jedna mama, s ktorou hovorili.

Ste ako Charlotte?

Charlotte má tri deti, a keďže si dobre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie