Denník N

Slovensko stojí po 30 rokoch opäť pred „nežnou revolúciou“

Autor je zakladateľ strany Maďarské fórum

Neoddeliteľnou súčasťou komunistického režimu, ktorý na Slovensku existoval do roku 1989, boli papaláši, ktorí stáli nad zákonom.

Vytvorili systém, ktorý bol postavený tak, že bežný človek nemohol nič. Ak chcel bežný človek opustiť krajinu, tak iba so súhlasom papalášov. Ak bežný človek nemal súhlas, tak sa to považovalo za útek a bez otázok ho mohli zastreliť. Nikdy nikoho nezobrali na zodpovednosť. Bežný človek povedal niečo zlé na papalášov a ŠtB ho vzala do väzenia… o spravodlivom procese mohol bežný človek len snívať.

Mať vlastný názor znamenalo stať sa triednym nepriateľom a v očiach papalášov „nepohodlným“. Papaláši mali právo rozhodovať o osudoch ľudí, ktorí mali právo len mlčať a súhlasiť.

Komunistický systém bol nedobrovoľný a nanútený, deformoval hodnoty, obmedzoval slobodu slova, cestovania a práva na vlastný názor a zároveň lámal charakter občanov.

Rok 1989 priniesol Nežnú revolúciu, ktorá nám všetkým – bežným ľuďom dala právo slobodne cestovať, právo na svoj názor, slobodu prejavu a právo na spravodlivosť (aspoň šancu).

Chyba, ktorá sa však v roku 1989 stala a dnes všetci znášame jej následky, bola, že sme sa nevyrovnali s ľuďmi, ktorí do roku 1989 zneužívali svoju moc. Mnohí z nich prezliekli kabáty a objavili sa najprv pri Mečiarovi a neskôr Ficovi. Mečiarov režim sa rovnako ako komunistický režim dostal na úroveň, keď si mnohí mysleli, že stoja nad zákonom. Ilustráciou boli napríklad noc dlhých nožov a slávna veta „vyhraj voľby a môžeš všetko“ (únos prezidentovho syna, vražda R. Remiáša…). Len to dokazuje, že ak sa národ nepoučí, tak si zopakuje svoje dejiny…

A kde sme dnes?

Fico ako bývalý člen komunistickej strany v spolupráci so svojimi súčasnými i minulými koaličnými partnermi (HZDS, SNS a Most-Híd) tu od roku 2006 budujú veľmi obdobný systém ako pred rokom 1989.

Prečo?

  • Mohli vyštvať Hedvigu z vlastnej krajiny pre „politický marketing“.
  • Zákonom zbavovať občianstva občanov vlastnej krajiny proti ich vôli.
  • Hlas podobný Ficovmu zapredal krajinu oligarchom, ktorí sa stali nedotknuteľnými/stoja nad zákonom.
  • Súdy vynášali rozsudky na želania „Kočnera“ a nie podľa zákona alebo spravodlivosti.
  • Mohli si objednať vraždu Kuciaka a jeho snúbenice, lebo boli nepohodlní pre papalášov.
  • Daňový podvodník Bašternák (u ktorého býval premiér Fico) namiesto toho, aby zaplatil pokutu policajtom, zavolal „kamarátom“, ktorí vzápätí oznámili zasahujúcim policajtom, aby mu pokutu nedali, je to predsa „NÁŠ ČLOVEK“.
  • Obyčajný usvedčený plagiátor bez vyvodenia politickej zodpovednosti a straty titulu môže naďalej byť predsedom parlamentu.
  • Zmenou tlačového zákona sa obmedzila sloboda prejavu.
  • Obmedzenie možnosti zverejniť prieskum verejnej mienky na 50 dní obmedzuje právo na informácie.

Uvedené príklady dostatočne odhaľujú, že bývalí komunisti dokázali zachrániť svoje zmýšľanie a metódy a infiltrovať sa do súčasného systému fungovania krajiny.

Nech sa na to pozriem akokoľvek, Slovensko stojí pred zásadným bojom (rozhodnutím) dobra proti zlu. Fico a jeho koaliční partneri si už teraz myslia, že môžu všetko a sú nedotknuteľní. (Majú pocit, ako keby ich moc bola garantovaná ústavou tak ako kedysi postavenie komunistickej strany.)

„Komunistických papalášov“ tu máme znova. To, že tento systém je zlý, vidí každý. O tom je aj Kočnerova Threema, ktorá túto špinu sčasti odhaľuje.

Dúfam a želám si, aby naša spoločnosť našla v sebe odvahu zastaviť ich. Krajina potrebuje zmenu v politickom smerovaní, potrebuje reformu súdnictva, prokuratúry, polície.

Potrebuje na prvé miesto dostať občanov krajiny – bežných ľudí…

Je tu čas zaujať jasný postoj voči papalášom. Vrátiť krajine demokratické pravidlá.

V politike treba robiť kompromisy, ale hodnoty a česť sa nesmú stať predmetom obchodu.

Nepremárnime ďalšiu šancu na zmenu k lepšiemu, bude záležať na každom hlase.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie