Denník N

Babiš dostal ultimátum, 300-tisíc ľudí ho žiadalo, aby sa vzdal Agrofertu alebo odstúpil

Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Až 300-tisíc ľudí na pražskej Letnej protestovalo proti českému premiérovi Andrejovi Babišovi. Ten vo svojom prejave hovoril o svojom členstve v komunistickej strane.

„Vitajte na plnej Letnej,“ pozdravil v sobotu popoludní davy ľudí zástupca spolku Milión chvíľok Benjamin Roll. Organizátori na začiatku protestu oznámili, že prišlo toľko ľudí ako pred niekoľkými mesiacmi – ich počet odhadli na 300-tisíc, minister vnútra Jan Hamáček pre ČTK s odvolaním sa na políciu informoval o štvrťmilióne ľudí.

„Neprotestujeme proti výsledku volieb, protestujeme proti zneužívaniu moci tými, čo ich vyhrali. Máme azda všetko tolerovať? Čo oni môžu čokoľvek?“ pýtal sa davu Roll.

Na výsledky volieb, v ktorých zvíťazilo Babišovo hnutie ANO, popoludní upozorňoval aj premiér, aj Pražský hrad.

Zaplnená Letná. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Podľa Rolla premiér Babiš namiesto vecí, ktoré sú pre Česko dôležité, rieši iba svoje vlastné osobné problémy. „Niektorí politici nechápu, prečo tu sme. Iní si nechcú kaziť sviatky. Tým dokazujú, že nevedia, o čom je nedeľný sviatok. Sedemnásty november je dňom boja za slobodu a demokraciu,“ uviedol Roll. Milión chvíľok vzápätí predstavil výzvu voči predsedovi vlády.

Do konca roka má Babiš odvolať ministerku spravodlivosti Mariu Benešovú a tiež sa vzdať Agrofertu alebo má zo svojej funkcie odstúpiť. „Demisiu, demisiu,“ znelo opakovane na Letenskej pláni. Ak Babiš tento apel nevypočuje, je Milión chvíľok pripravený v masívnych protestoch pokračovať. Chce poukázať na Babiša aj v zahraničí.

Demonštrácie si však v cudzine už všimli. O veľkom proteste na Letnej informovali napríklad britská BBC alebo agentúra Bloomberg.

Babiš: Nebol som taký statočný ako Havel

Premiér na demonštráciu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Svet

Teraz najčítanejšie