Denník N

Pil C: Trápi ma všetko, čo v politike vychádza na povrch

Foto - archív Pil C
Foto – archív Pil C

Lukáš Kajanovič (33) alias Pil C patrí k najpopulárnejším slovenským raperom. Práve vydal tretí album s názvom 2086, na ktorý zaradil aj pieseň, v ktorej opäť kritizuje súčasnú politickú situáciu.

Práve ste vydali album 2086. Čo sa dá o ňom vo všeobecnosti povedať? Čo spája jednotlivé piesne?

Spája ich môj život. Po určitom čase, keď som si dal pauzu, je to opäť výpoveď toho, čo som za dané obdobie prežil. V jednom poste som sa vyjadril, že to je moje najdepresívnejšie dielo. Linka, ktorá spája jednotlivé tracky, je temná a chladná. S tým korešponduje aj vizuál albumu a odkazuje na to aj ten rok v názve. Po vypočutí si to ľudia určite pospájajú.

Album vydávate po dvojročnej pauze. Je to ideálne obdobie na to, aby ste zažili niečo nové?

Určite. Som zástancom toho radšej si dať pauzu a prichádzať s niečím kvalitným a vyzretým ako ísť cestou kvantity. Všade vo svete je to úplne bežné, že umelci si dajú aj viac ako dvojročnú pauzu. To len na Slovensku sa deje to, že ešte si ani nevydal nový album a už sa ľudia pýtajú, kedy bude ďalší. Samozrejme, ak máš tvorivé obdobie a si schopný to spraviť a zároveň neuhnúť zo svojich nárokov, tak prečo nie. Ale u mňa sú cestou skôr tieto pauzy. Je to celé prepojené s mojím osobným životom, súkromím atď.

Myslíte, že tie dva roky sú zároveň také, že neprestanete byť relevantný medzi tými top interpretmi?

To je dobrý point. Dnes je rýchla doba, všetci sa snažia držať krok a byť stále na očiach. Svojím spôsobom som teda zariskoval. Nielen, že som album vydal po dvoch rokoch, ale jednoducho som sa takmer úplne odmlčal. Za rok 2018 vyšiel iba jeden track, aj to šuflíkový, čo sa nezmestil na album, na Specialovom nosiči (pieseň 39 z albumu Barter producenta SpecialBeatz – pozn.red.), a ďalší rok mi tiež nič extra nevyšlo, ak nerátam pár featov. Bojíš sa, samozrejme. Lebo tí fanúšikovia, ktorých si na niečo naučil, ti jednoducho odrastú. A tí noví sa nemajú ako na teba a na tvoju tvorbu nalepiť, keďže nič nevydávaš.

Foto – archív Pil C

Prečo ste išli do depresívneho albumu?

Lebo som to tak cítil. Vždy sa snažím byť čo najviac autentický. Keď zažívaš všetky tie temné časy, tak jednoducho sa to premietne do tvojej tvorby. Či chceš, či nechceš. Nebudeš predsa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kauza Gorila

Kočnerova Threema

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie