Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Veľké opozičné bloky nebudú. Fico môže byť rád

Foto N - Ján Krošlák
Foto N – Ján Krošlák

1. Demokratická opozícia sa dohodla len na neútočení. 2. Kotleba vyzeral rozumnejšie ako Harabin. 3. Pellegrini a Fico majú iný názor na November, ale bankový odvod ich spája.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Cez víkend sme si pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie. Účasť nebola ani zďaleka taká veľká ako v Česku, no množstvo akcií po celom Slovensku i mediálne pokrytie jubilea ukázali, že rok 1989 si pripomíname oveľa viac ako trebárs Deň ústavy. Celkom oprávnene. Bez Novembra by tak ľahko nedošlo ani k osamostatneniu, ani k prijatiu základného demokratického zákona.

No predchádzajúce dni pripomenuli aj jednu zásadnú chybu a nebezpečenstvo, ktoré sa za uplynulých tridsať rokov na Slovensku objavili.

1. (Skoro) každý za seba

Ako sa opäť raz ukázalo aj v pondelok, keď predstavitelia strán PS/Spolu, Za ľudí a KDH podpísali rozšírenú dohodu o neútočení, jedným z veľkých problémov uplynulých tridsiatich rokov bola často len mizivá schopnosť spolupráce demokratických politických síl. Tie v minulosti buď nedokázali osloviť dostatočne veľké publikum, alebo sa nevedeli pred kľúčovými voľbami spojiť, prípadne bola ich spolupráca taká mizerná, že nakoniec dobrovoľne odovzdali moc niekomu inému.

Ja, ja, ja. V prípade dohody o neútočení sa dá oceniť napríklad to, že sa lídrom strán predsa len podarilo stretnúť sa. No vzájomné štuchance celý dojem len pokazili. Najprv Andrej Kiska

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie