Denník N

Nový videoklip Jany Kirschner: Je to pocta Bratislave aj starým počítačovým hrám

Pozrite si v exkluzívnej premiére videoklip k skladbe Duch mesta z albumu Moruša čierna, ktorý nakrútili mladí filmári Andrej Kolenčík a Veronika Kocourková.

„Je to hravá melódia, ktorá sa na človeka rýchlo nalepí. Má jednoduchý riff a moderný zvuk, ktorý do veľkej miery reprezentuje zvuk celého albumu,“ hovorí o skladbe Duch mesta Jana Kirschner.

Videoklip k singlu z albumu Moruša čierna zverila mladej dvojici filmárov. Andrej Kolenčík je známy pod prezývkou Admirál. Stál pri vzniku prehliadky Fest Anča, podpísal sa pod viacero sviežich animovaných diel od krátkych filmov po reklamné šoty a vlani ho vybrali na prestížny festival Berlinale do sekcie Talents. Duch mesta je jeho ďalšou spoluprácou s režisérkou Veronikou Kocourkovou, ktorá sa zviditeľnila animovaným filmom Ako vzniká tornádo a grafickou novelou Superkomix.

„Keď nás s ponukou spolupráce oslovila Janka Kirschner, nemohli sme odmietnuť. Jej predstava o klipe ako o ‚osembitovej‘ počítačovej hre nás však spočiatku prekvapila, kedže sme poznali jej predošlú tvorbu a v prvom momente sme si to nevedeli spojiť,“ vravia filmári. „Keď sme si však vypočuli skladbu Duch mesta, tak sme okamžite vedeli, že práve estetika starej počítačovej hry a jej farby sa k pesničke úplne hodia. Začali sme si ‚vizualizovať‘ príbeh, ktorý by sa v takej hre mohol odohrávať.“

 Ak vám video nezobrazuje, kliknite na tento odkaz

 

 

Výsledok je poctou nielen Bratislave, ale aj retro počítačovým hrám ako Jet Set Willy alebo Mortal Kombat. Príbeh je podľa autorov ako z béčkového sci-fi filmu: o odvážnej deve Jane, ktorá so svojím psom zachráni obyvateľov planéty Zem.

Samotná skladba popisuje, ako sa v meste budí noc. Speváčka priznáva, že ju venovala Bratislave.

„Je o tom, čo sa deje v uliciach Bratislavy. O spomienkach na dlhé noci a skoré rána. O tom, ako sa realita mieša so snom a človek už si nie je istý, kde sú hranice oboch svetov. Keďže som dlhé roky žila priamo v centre Bratislavy na Františkánskom námestí, mám život v meste odpozorovaný a prežitý. I keď je Bratislava malé mesto a všetci sa navzájom poznajú, v tom sa skrýva aj jej najväčšie čaro. Hoci nie som Bratislavčanka, prežila som tu krásne obdobie svojho života a Bratislava ma stále láka. Najmä v letných mesiacoch.“

Úplne nový svet

Celý album Moruša čierna bude mať koncertnú premiéru na jeseň, keď sa chystá turné. Na pódiu má vyrásť hradba zo starých televízorov, ktoré boli súčasťou multimediálneho projektu pre nezávislé centrum Nástupište 1-12 v Topoľčanoch. Speváčka chce využiť aj ďalšie vizuálne prekvapenia. Turné je naplánované na október a zatiaľ má desať zastávok.

Ešte predtým, presnejšie v polovici septembra, sa objaví ďalšia zásadná novinka. Práve tá bude podľa Jany Kirschner bodkou za celou Morušou. Ide o remixový album zložený zo skladieb Moruše bielej aj čiernej vo verziách mladých hudobníkov a producentov z celej Európy.

„Čakáme na posledné tri remixy. Oslovili sme sedemnásť ľudí – uvidíme, koľko z nich sa na album nakoniec podarí dostať. Pri výbere sme dbali aj na to, aby sa objavili aj ženy. Je dobré ukázať rozmanitosť a ženské remixy sú úplne iné ako mužské,“ vraví speváčka. „Zo Slovenska sú tam napríklad Fallgrapp či Pjoni, ale aj ďalší zaujímaví umelci, o ktorých sme sa dozvedeli až z magazínu The Wire, kde bol článok o Bratislave – o Jonášovi Gruskovi a jeho vydavateľstve LOM. Na albume budú zastúpení aj remixéri z Ukrajiny, Poľska, Macedónska, Srbska, Anglicka, Ruska a iných krajín. Je to pre mňa úplne nový svet, no najmä preto sa z toho teším.“

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto – TASR/AP