Denník N

Litva proti bludom: Snažíme sa, aby bola výroba dezinformácií drahšia

Ilustrácia - Pixabay/Denník N/CC
Ilustrácia – Pixabay/Denník N/CC

Novinári a odborníci v Litve používajú softvér, ktorý im pomáha bojovať proti ruskej propagande.

Konšpirátori zvyknú opakovať nepravdy, používajú už overené techniky a šablóny. Je to totiž výrazne lacnejšie ako vymýšľať niečo úplne nové. „Našou úlohou je teda zvýšiť cenu dezinformácií. Čím viac musia byť ich autori kreatívni, tým je produkcia dezinformácií drahšia,“ vraví Viktoras Daukšas z litovského projektu Debunk.eu.

„Keď sme pred takmer tromi rokmi začínali, stretli sme sa s viac ako sto organizáciami z celého sveta, ktoré bojujú proti dezinformáciám. Hovorili sme s nimi, analyzovali sme, ako pracujú, aké nástroje používajú, a videli sme, že má zmysel pozerať sa na dezinformácie z ekonomického uhla.“

Daukšas vysvetľuje, že dezinformácie sa dajú produkovať pomerne lacno. No tí, čo sa ich šírenia snažia zastaviť a vyvracajú lži, sú zväčša malé organizácie s obmedzenými zdrojmi, nespolupracujú medzi sebou a nemajú čas vymýšľať nástroje, ktoré by ich robotu zefektívnili.

„Naším cieľom je, aby tieto organizácie spolupracovali, poskytujeme im potrebné nástroje a tréning. A to mení rovnováhu výdavkov. Čím lepšie tieto organizácie spolupracujú, čím majú lepšie nástroje a lepší tréning, tým sú efektívnejšie. A čím sú efektívnejšie, tým drahšie je vytvárať nové dezinformácie,“ povedal pre Denník N Daukšas, ktorý vo štvrtok vystúpi v Bratislave na konferencii FTRNW.

V boji proti falošným správam im pomáha softvér, ktorý vyvinuli a ktorý sa už začína používať aj v ďalších krajinách.

Analýza tisícov článkov denne

Projekt Debunk.eu vyvíja systém nazvaný Demaskuok (názov sa dá voľne preložiť ako „odhalenie nepravdy“), ktorý každý deň zanalyzuje asi 30-tisíc článkov. Pozerá sa hlavne na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Svet

Teraz najčítanejšie