Denník N

Pracoval pre Amazon, Netflix aj SpaceX: Vlastníctvo auta bude prežitkom, neláka ma mať doma dve tony železa

David Pavlík. Foto – Jaroslav Novák
David Pavlík. Foto – Jaroslav Novák

Na FTRNW konferencii hovoril Čech David Pavlík o budúcnosti cestovania a mobility. „V budúcnosti nebude problém, aby sme ráno nasadli do auta, ktoré nás samo odvezie do práce vzdialenej od miesta bydliska pokojne aj hodinu či dve. Počas jazdy budeme pracovať a nebudeme záťažou pre životné prostredie,“ vraví Pavlík.

Hovorí, že Amazon funguje tak skvelo, až to naháňa strach, a o práci v Netflixe vraví, že z neho spravila lepšieho človeka. David Pavlík z Kiwi.com predpovedá, že do siedmich rokov bude na svete mnoho miest, kde budú môcť jazdiť iba autonómne vozidlá a opustenie Zeme považuje za prirodzenú súčasť evolúcie ľudského druhu.

Pracovali ste pre Microsoft, Netflix, Amazon alebo SpaceX. Vďaka čomu sú tieto firmy úspešné?

Z istej časti je to o nápade, no oveľa viac záleží na schopnosti uskutočniť ho. Ako sa hovorí v Silicon Valley, nápady má každý, ale iba málokto ich dokáže aj zrealizovať. Dôležité je aj šťastie a načasovanie. Aj zo Silicon Valley poznáme viacero príbehov firiem, ktoré začali príliš skoro alebo nastúpili neskoro. Prvým príkladom je jedna firma z oblasti rozvozu potravín – začínali okolo roku 2005, no bolo to zavčasu a v biznise utopili niekoľko miliárd dolárov. Naopak, neskoro začala online streamingová firma Hulu založená veľkými filmovými štúdiami. Prišli desať rokov po Netflixe, ktorý už mal vybudovanú stabilnú pozíciu. Aby som to zhrnul, úspech je mixom nápadu, schopnosti uskutočniť ho, šťastia a načasovania.

Google, Amazon či Netflix sú veľkí hráči a dominujú trhu. Existuje ešte priestor pre nové firmy alebo je už plne obsadený?

Existuje ešte neobsadený priestor. O Stevovi Jobsovi sa hovorí, že vymyslel úplne nový trh pre nové produkty – ľudia nevedeli, že by ich potrebovali, ale potom zistili, že sa bez nich nevedia zaobísť. Pozorujem zaujímavý jav, že konglomeráty ako Google či Amazon sa toľko nezameriavajú na finálne riešenie pre zákazníkov a budujú skôr platformu, na ktorej fungujú ostatní. Nové firmy budujú svoje riešenia na ekosystéme tých veľkých – napríklad cloudová platforma AWS (Amazon Web Services – pozn. red.) prispela k vzniku firiem, ktoré Amazon následne kúpil a integroval do svojho portfólia. Keď som nastúpil do Netflixu, veľa ľudí mi hovorilo, že je odsúdený na zánik a zhltne ho Amazon Prime alebo ostatné firmy. Vôbec sa to nestalo.

Prečo Netflix zostal a iní ho „nezhltli“?

Americká domácnosť utrácala 60 či 70 dolárov za predplatné káblovky a naraz mala alternatívu v podobe Netflixu, Amazon Prime, HBO Go a Hulu. Mali neobmedzený streaming a za všetky uvedené služby platili spolu asi 40 dolárov. V konečnom dôsledku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Svet, Technológie

Teraz najčítanejšie