Denník N

Bol by najmladší a prvý gay v Bielom dome. Starosta z malého mesta chce napodobniť Obamu

Pete Buttigieg. Foto – TASR/AP
Pete Buttigieg. Foto – TASR/AP

Je mladý, charizmatický, bojoval za svoju krajinu a má dosť priestoru v médiách aj peňazí na kampaň. Pete Buttigieg spĺňa hneď niekoľko predpokladov na to, aby v Demokratickej strane patril medzi favoritov v prezidentských voľbách.

37-ročný starosta 100-tisícového mesta South Bend v Indiane však v celonárodných prieskumoch výrazne zaostáva za trojicou skúsených politikov. Momentálne by ho volilo približne osem percent ľudí.

Bývalý viceprezident Joe Biden, hlavný favorit na zisk nominácie demokratov, má pred ním takmer 20-percentný náskok.

Buttigieg napriek tomu nie je bez šance. Jeho cesta k úspechu vedie cez trojmiliónový štát na stredozápade USA, ktorý pred dvanástimi rokmi pomohol aj Barackovi Obamovi.

Je ním Iowa a Buttigieg si to veľmi dobre uvedomuje.

Po stopách Obamu

Je 31. október a v Iowe sa koná veľké podujatie, na ktorom vystúpia kandidáti z Demokratickej strany. Cieľom Liberty and Justice Dinner je ukázať sa priaznivcom a sponzorom a prekonať svojím prejavom ostatných kandidátov.

Práve na tomto podujatí v roku 2007 vďaka pozitívne hodnotenému prejavu zaujal Barack Obama a zatienil vtedajšiu favoritku volieb Hillary Clintonovú.

Video: Buttigiegovo vystúpenie v Iowe

Tentoraz ako prvý na pódium prišiel Pete Buttigieg. Symbolicky, za tónov piesne High Hopes (Veľké nádeje) od skupiny Panic! at the Disco.

Iowa je však viac ako symbol. Pre prezidentských kandidátov je dôležitá hlavne preto, že sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie